“UniSat 2.0” dasturining ishtirokchilari nanosun’iy yo‘ldoshlarni uchirish natijalarini taqdim etdilar
01 Iyun 2023
TOSHKENT, 2023 yil 30-may –“UniSat 2.0 Uzbekistan” nanosun’iy yo‘ldoshlar bo‘yicha STEM dasturining ishtirokchilari va tashkilotchilari “Girls in STEM & SPACE Day” (“STEM va kosmos sohalarida qizlar kuni”) tadbirida olti oylik faoliyatga yakun yasashdi. Ushbu dastur O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Tech4Impact NNT va UNICEF tomonidan amalga oshirilmoqda.
Toshkent, Farg‘ona vodiysi, Jizzax, Navoiy, Samarqand viloyatlaridan 15-24 yoshli 120 nafar qiz dasturlash, injeneriya va ma’lumotlar tahlili bo‘yicha 4 oylik onlayn-kursni tamomlashdi. Eng yuqori akademik natijalarga erishgan 20 nafar qiz Toshkentdagi “INNO Technopark” laboratoriyalarida nanosun’iy yo‘ldoshlarni yig‘ish va uchirish bo‘yicha 5 kunlik amaliy seminarda ishtirok etishdi.
«Vazirlik qizlarning fan va texnologiyalar sohasida rivojlanishga bo‘lgan intilishlarini doim qo‘llab-quvvatlaydi. UniSat dasturi ilmiy missiyaga ega bo‘lgan loyihaviy va jamoaviy faoliyatning ajoyib namunasidir. Biz bu yil ishtirokchi qizlar olimlar bilan birga ishlashni boshlaganidan, birgalikda tadqiqotlar o‘tkazayotganidan mamnunmiz. Qizlarning ilm-fan sohasida salohiyati katta ekaniga ishonamiz», dedi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi boshqarma boshlig‘i Fazilat Kadirova.
«Boshqa ko‘plab mamlakatlardagi kabi O‘zbekistonda ham kompyuter savodxonligi, texnik ta’lim sohalarini o‘zlashtirish va karyera borasida hamon o‘g‘il va qiz bolalar orasida jiddiy farq kuzatilmoqda. Ushbu farqni qisqartirishga yo‘naltirilgan UniSat dasturi qizlarning tegishli ko‘nikmalarga bo‘lgan qiziqishining ortishiga va ushbu sohalarda ta’lim olishlariga turtki bo‘ladi hamda mavjud stereotiplarni yengadi», dedi UNICEFning O’zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade. «UniSat ishtirokchilarining yutuqlari, qizlar o‘zlarini STEM sohasida namoyon etishlari va ilm-fan hamda zamonaviy texnologiyalar rivojiga katta hissa qo‘shishlari mumkinligini isbotlaydi», deya ta’kidladi u.
Tadbirda UniSat ishtirokchilari 13-may kuni O‘zbekistonning Navoiy viloyatida uchirilgan 2 ta nanosun’iy yo‘ldoshni namoyish etishdi va olingan ma’lumotlar haqida so‘zlab berishdi.
Nanosun’iy yo‘ldoshlarga joylashtirilgan datchiklar yordamida turli balandliklarda havo harorati, bosimi, sifati va radiatsiyani o‘lchash ishlari amalga oshirildi. Stratosferaga uchirilgan biomaterialning tajriba namunalari esa O‘zbekiston Xalqaro molekulyar allergologiya va aerobiologiya markazining laboratoriyasiga o‘rganish uchun taqdim etildi. Bu to’g’risidagi batafsil hisobot www.unisat.uz saytida e’lon qilinqdi.
«UniSat dasturi O‘zbekiston qizlariga fizika, astronomiya, dasturlash, data-tahlil, nanosun’iy yo‘ldoshlarni konstruksiyalash kabi fanlarni o‘rganish hamda mintaqamiz uchun muhim bo‘lgan mavzu – iqlim o‘zgarishi mavzusidagi o‘z ilmiy loyihasini amalga oshirish imkonini beradi», deya ta’kidladi Tech4Impact NNT direktori Saida Yusupova.
Uchrashuv UniSat 2.0 dasturining barcha ishtirokchilari va finalchilariga tantanali ravishda sertifikatlar topshirish marosimi bilan yakunlandi.

Участницы программы UniSat 2.0 представили результаты запуска наноспутников
ТАШКЕНТ, 30 мая 2023 — на мероприятии Girls in STEM & SPACE Day (“День девушек в STEM и космосе”) участницы и организаторы STEM-программы по наноспутникам UniSat 2.0 Uzbekistan подвели итоги активной шестимесячной работы. Программа реализуется Министерством высшего образования, науки и инноваций, ННО Tech4Impact и ЮНИСЕФ.
120 девушек в возрасте 15-24 лет из Ташкента, Ферганской долины, Джизакской, Навоийской, Самаркандской областей, прошли 4-месячный онлайн-курс по программированию, инженерии и анализу данных. 20 девушек с наилучшими академическими результатами приняли участие в 5-дневном практическом семинаре по сборке и запуску наноспутника в Ташкенте в лабораториях INNO Technopark.
«Министерство всегда поддерживает девушек в стремлении развиваться в сфере науки и технологий. Программа UniSat – отличный пример проектной и командной работы с научной миссией. Мы рады, что в этом году участницы начали работать с учеными, вместе проводят исследования и верим, что у девушек большой потенциал в науке», сказала Фазилат Кадирова, начальница управления Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
«В Узбекистане, как и во многих других странах, все еще наблюдается существенный разрыв между мальчиками и девочками в области компьютерной грамотности, технического образования и карьеры. Программа UniSat, направленная на сокращение этого разрыва, способствует заинтересованности и обучению девочек соответствующим навыкам, а также ломает существующие стереотипы», заявил Мунир Мамедзаде, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане. «Успехи участниц UniSat доказывают, что девушки могут проявить себя в области STEM и внести значительный вклад в развитие науки и современных технологий», подчеркнул он.
На мероприятии участницы UniSat показали 2 наноспутника, запущенных 13 мая в Навоийской области Узбекистана, и представили полученные данные.
Размещенные на наноспутниках датчики замерили температуру, давление, радиацию и качество воздуха на различной высоте. Запущенные в стратосферу опытные образцы биоматериала были переданы на изучение в лабораторию Международного центра молекулярной аллергологии и аэробиологии Узбекистана. Подробный отчет будет опубликован на сайте проекта www.unisat.uz.
«Программа UniSat предоставляет девушкам Узбекистана возможность изучать такие дисциплины, как физика, астрономия, программирование, дата-аналитика, конструирование наноспутников, и реализовать свой научный проект с такой важной для нашего региона темой, как изменение климата», отметила Саида Юсупова, директор ННО Tech4Impact.