Technovation” tanlovining finali “Central Asia Women in Tech & Science Week” doirasida o‘tkazilmoqda, Markaziy Osiyoda qizlar uchun IT va STEM-loyihalarni birgalikda rivojlantirish va hamkorlik qilish biz uchun juda muhim.
“Technovation Girls Uzbekistan” – O‘zbekistonda qizlar uchun yirik STEM-dastur – tanlovning navbatdagi mavsumini yakunlamoqda. Dastur “Tech4Impact” NNT tomonidan O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda «Yandex” texnologik kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil qilindi.
31-may kuni Toshkentda har yili “Tech4Impact” NNT tomonidan tashkil qilinadigan “Ayollar fan va texnologiyalar sohasida” Haftaligi doirasida “Girls in STEM Day”, “STEM sohasida qizlar kuni” tadbiri o‘tkazildi. Unda ishtirokchi qizlar va mentorlarning dasturning 4 oyi davomidagi faol ishiga yakun yasaldi.
Qizlarning ko‘pchiligi uchun “Technovation” dasturi – bu IT va STEM sohasini o‘rganish tomon tashlangan ilk qadam bo‘ldi. Xususan, ishtirokchi qizlar orasida o‘tkazilgan so‘rov ma’lumotlariga ko‘ra, “Technovation” tanlovida qatnashganidan keyin qizlar informatikani yaxshiroq tushunishni, AI (sun’iy intellekt)ning ishlashini o‘rganishni boshlashgan, ularning o‘zlariga bo‘lgan ishonchi oshgan, qizlar yetakchilik ko‘nikmalariga va o‘z hamjamiyatlaridagi muammolarni hal qilish ko‘nikmalariga ega bo‘lishgan.
Qizlardan iborat jamoalar maktablarda ta’lim sifatini oshirish, Toshkentdagi havoni monitoring qilish, gender tengsizligi va bullingni kamaytirish, jamiyatda inklyuziyani kuchaytirish, firibgarlik qo‘ng‘iroqlari va bank kartalaridan pul o‘g‘irlash holatlarining oldini olish kabi mavzulardagi loyihalarni ishlab chiqishdi. Loyihalarning ko‘pchiligi AI (sun’iy intellekt)dan foydalangan holda yaratilgan. Tadbirning qozog‘istonlik mehmonlari – “Technovation Girls Kazakhstan” mentorlari – “Technovation” dasturini o‘tkazish tajribasi va Qozog‘istonda qizlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida so‘zlab berishdi.
Technovation Girls — qizlar uchun xalqaro texnologik tanlov bo‘lib, u har yili dunyoning 100+ mamlakatida o‘tkaziladi. Tanlovning maqsadi ishtirokchi qizlarga “moslashuvchan” ko‘nikmalarni berish, qizlarni IT-texnologiyalar, IT sohasidagi biznes va tadbirkorlikka qiziqtirishdan iborat.
12 haftalik dastur marketing, dasturlash, biznes-rejani tayyorlash, videomeyking va taqdimot o‘tkazish ko‘nikmalari bo‘yicha modullarni o‘z ichiga oldi. Treninglar va seminarlar Andijon, Namangan, Nukus, toshkent, Farg‘onada yuzma-yuz va onlayn shaklda o‘tkazildi. Qizlar texnologiyalar yordamida ijtimoiy ahamiyatga ega muammolarni hal qilishni o‘rganishdi va BMTning Barqaror Rivojlanish Maqsadlari bilan bog‘liq sohalarda innovatsion mobil ilovalarni yaratishdi.
31-may kuni o‘tkaziladigan bayram tadbirining dasturidan quyidagilar joy oldi:
Toshkent, Andijon, Namangan, Nukus va Farg‘onadan Technovation Girls jamoalari (8-18 yoshdagi qizlar) ko‘rgazma stendlarida o‘z loyihalari ustida olib borgan ishlarining natijalarini namoyish etishdi, ijtimoiy mobil ilovalarini taqdim etishdi .
“Technovation Girls” dasturining 10 ta jamoasi tadbir hamkorlarining mavzuli nominatsiyalarida taqdirlandi (nominatsiyalar orasida – sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha eng yaxshi loyihalar, xavfsiz shahar, gender tengligi, ekologiya, ta’lim va madaniyat, sog‘liqni saqlash, teng imkoniyatlarni taqdim etish mavzulari bor).
“Technovation Girls” dasturining xalqaro hakamlar hay’ati 4-iyun kuni O‘zbekistondan xalqaro tanlovda qatnashishda davom etadigan bir nechta jamoani aniqlaydi. “Technovation” dasturining xalqaro finali oktyabr oyida Kaliforniyada o‘tkaziladi. 2023-yilda Kremniy vodiysida (AQSh) o‘tkazilgan xalqaro finalda O‘zbekistonning “Tecnas” jamoasi maktablar uchun VR-laboratoriya ilovasi bilan ilk bor xalqaro tanlovning finaliga o‘tdi va butun dunyodan qatnashgan 2500 dan ortiq jamoa orasidan 12 ta eng yaxshi finalchi-jamoa safidan o‘rin olib, “Social Impact Award” nominatsiyasida (bu ijtimoiy muammolarni hal qilishga hissa qo‘shadigan “Technovation” dasturining eng yaxshi loyihasi uchun mukofot) g‘olib chiqdi.

Девушки Узбекистана разработали 83 социальных мобильных приложения в рамках международного конкурса Technovation Girls Uzbekistan 2024
03 Июнь 2024
Technovation Girls Uzbekistan, крупнейшая в Узбекистане STEM-программа для девушек, завершает очередной сезон конкурса. Программа организована ННО Tech4Impact в партнерстве с Министерством высшего образования, науки и инноваций и технологической компанией Yandex.
31 мая в Ташкенте, в рамках Недели “Женщины в науке и технологиях”, ежегодно организуемой ННО Tech4Impact, прошло мероприятие Girls in STEM Day, “День девушек в STEM”. На мероприятии подвели итоги активной работы участниц и менторов команд за 4 месяца программы.
Для многих девушек участие в Technovation – это первый шаг к изучению IT и STEM сферы. Так, по данным опросов участниц, после участия в Technovation девушки лучше разбираются в информатике, начинают изучать работу AI (искусственного интеллекта), становятся более уверенными в себе, получают лидерские навыки и навыки решения проблем в своих сообществах.
Команды девушек разработали проекты на темы повышения качества образования в школах, мониторинга воздуха в Ташкенте, снижения гендерного неравенства и буллинга, усиления инклюзии в нашем обществе, защиты от мошеннических звонков и кражи денег с банковских карт. Многие проекты созданы с использованием AI (искусственного интеллекта). Гости мероприятия из Казахстана, менторы Technovation Girls Kazakhstan, рассказали об опыте проведения программы Technovation и возможностях для девушек в Казахстане.
Technovation Girls — международный технологический конкурс для девушек, который ежегодно проходит в 100+ странах мира. Цель конкурса — привить участницам «гибкие» навыки, заинтересовать девушек IT-технологиями, бизнесом и предпринимательством в IT-сфере.
12-недельная программа включала обучающие модули по программированию, маркетингу, подготовке бизнес-плана, видеомэйкингу и навыкам презентации. Тренинги и семинары проходили в Андижане, Намангане, Нукусе, Ташкенте, Фергане и онлайн. Девушки научились решать социально значимые проблемы с помощью технологий и создали инновационные мобильные приложения в областях, связанных с Целями Устойчивого Развития ООН.
Международное жюри Technovation Girls 4 июня определит несколько команд, которые продолжат участие в международном конкурсе от Узбекистана. Международный финал Technovation пройдет в октябре в Калифорнии. В 2023 году, на международном финале в Кремниевой Долине (США), команда Tecnas из Узбекистана, с приложением VR-лаборатории для школ, впервые прошла в финал международного конкурса, войдя в число 12 лучших команд-финалистов из более чем 2500 команд со всего мира, и выиграла в номинации Social Impact Award (это награда за лучший проект Technovation, который вносит вклад в решение социальных проблем).