20 dekabr kuni UniSat ishtirokchilari Rossiyalik taniqli olimlar va kosmonavtikaning ommalashtiruvchilari Anastasiya Stepanova va Vitaliy Yegorovlar bilan uchrashdilar
Anastasiya Toshkentda tugʻilib o’sgan, keyin esa oʻqish uchun Moskvaga jo’nab ketgan. SIRIUS19 va Mars 160 xalqaro kosmik loyihalari ishtirokchisi bo’lib, u o‘z misolida O‘zbekistonlik qizlar ham kosmik dasturlarga kirishi mumkinligini isbotlamoqda, albatta agar bu maqsad ular uchun haqiqatan ham muhim bo‘lsa.
Anastasiya ushbu missiyalar doirasida amalga oshirgan murakkab ilmiy tajribalari, vaznsizlik, koinot va izolyatsiyaning inson salomatligiga taʼsiri, koinotga parvoz qilish bo’yicha orzulari va rejalari haqida batafsil gapirib berdi.
Vitaliy kichik sun’iy yo’ldoshlar (kubsatlar, nanosatlar) bo’yicha sessiya o’tkazdi, kubsatlarning qanday yig’ilishi, ular koinotga qanday uchirilishi va sun’iy yo’ldoshlar fan va biznes uchun qanday ma’lumotlarni to’plashi mumkinligini haqida so’zladi va ko’rsatib berdi.
Uchrashuv ishtirokchilari Marsga parvozlar, nanosun’iy yo‘ldoshlar ishi, astronomiya va kosmik tadqiqotlar haqida ko‘plab qiziqarli savollar berishdi. Eng yaxshi savollar mualliflari (mehmonlarimizning fikriga ko’ra) UniSat dasturidan sovg’alarga ega bo’lishdi.
«Juda qiziqarli va ilhomlantiruvchi hikoyalar bo’ldi – ular o’z maqsadiga erishish yo’lidagi fidoyiliklari bilan hayratlansa bo’ladi. Endi bu insonlar men uchun mehnatsevarlik va o’z kasbiga muhabbat namunasidir»

20 декабря участницы UniSat встретились с известными российскими учеными и популяризаторами космонавтики Анастасией Степановой и Виталием Егоровым
Анастасия родилась и жила в Ташкенте, уехала учиться в Москву. Участница международных космических проектов SIRIUS19 и Mars 160, своим примером доказывает, что девушки из Узбекистана могут попасть в космические программы, если эта цель действительно важна для них.
Анастасия подробно рассказала о сложных научных экспериментах, которые они проводили в рамках этих миссий, о воздействии невесомости, космоса и изоляции на здоровье человека, о своих мечтах и планах по полету в космос.
Виталий провел сессию по малым искусственным спутникам (кубсатам, наносатам), рассказал и показал, как собираются кубсаты, как они запускаются в космос и какие данные для науки и бизнеса могут собирать спутники.
Участницы встречи задавали много интересных вопросов о полетах на Марс, работе наноспутников, астрономии и космических исследованиях. Авторы лучших вопросов (по мнению наших гостей) получили подарки от программы UniSat.
«Очень интересные и вдохновляющие рассказы, которые вызывают восхищение к их целеустремленности при достижении поставленной цели. Теперь они для меня примеры упорного труда и любви к своей профессии.»