“O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi sohasida ayollar texnologik startaplarini rivojlantirishni jadallashtirish” dasturi doirasida “Yashil biznes-platforma: ayollar texnologiyalar va iqlim o‘zgarishi sohasida” mavzusidagi konferensiya va Demo Kun
07 Mart 2023
2023-yil 6-mart kuni Nukus shahridagi Yoshlar ishlari bo‘yicha agentlikda “Ayollar texnologiyalar va iqlim o‘zgarishi sohasida” mavzusiga bag‘ishlangan “Yashil biznes” Xalqaro konferensiyasi o‘tkazildi.
Konferensiya  Tech4Impact tomonidan amalga oshirilayotgan hamda Qoraqalpog‘iston Bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda BMTning Demokratiya fondi tomonidan moliyalashtirilayotgan ikki yillik “O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi sohasida ayollar texnologik startaplarini rivojlantirishni jadallashtirish” loyihasining yakuniy tadbiriga aylandi.
Qoraqalpog‘istonning Nukus, Mo‘ynoq, Shumanay, Qo‘ng‘irot va Kegeyli tumanlarida faoliyat ko‘rsatuvchi tadbirkor ayollar mazkur loyihada 2021-yil aprelidan 2023-yil martigacha qatnashar ekan, hududdagi qishloq xo‘jaligi, yerdan barqaror foydalanish, suv resurslarini va qattiq chiqindilarni boshqarish, barqaror ishlab chiqarish tizimlari (atmosferaga CO2 tashlanishini qisqartirish), barqaror turizm, barqaror moda, “zero waste” ishlab chiqarish, ekologik mas’ul biznes va hokazo sohalarda texnogen halokat oqibatlarini yumshatish uchun iqlim harakatlarini amalga oshiradigan innovatsion  “yashil” texnologik kompaniyalarni yaratish ustida ishladi.
Konferensiya ishtirokchilari orasida — O‘zbekiston va Qirg‘iziston spikerlarini (ayollar texnologik tadbirkorligi, innovatsiyalar, iqlim o‘zgarishi va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish bo‘yicha ekspertlar, dastur hamkorlari, startaplar, mentorlar va fuqarolik jamiyatlarining vakillari) ko‘rish mumkin edi.
Konferensiyada qatnashish tadbirkor ayollar uchun  o‘z g‘oyalari va loyihalarini muhokama qilish hamda o‘z startaplarini rivojlantirish uchun yangi hamkorlar va investorlarni topish uchun noyob imkoniyatga aylandi.
Nukusda barqaror iqtisodiyotni yaratishga olib kelishi mumkin bo‘lgan eng yangi yashil texnologiyalarni va iqlim tahdidlariga moslashish metodlarini muhokama qilish uchun hududdagi atrof-muhitni avaylash va saqlash muammolariga loqayd bo‘lmagan eng faol tadbirkor ayollar yig‘ildi. “Green Business by Tech4Impact” konferensiyasi keng jamoatchilik e’tiborini jalb qilishi va Qoraqalpog‘iston Respublikasida iqlim o‘zgarishi sohasida startaplar uchun doimiy tadbirga aylanishi kutilmoqda.
Konferensiya turli sessiyalar formatida tashkil qilindi, jumladan:
• Tadbirkor ayollar uchun startap-akselaratorga 2-qabulning Demo kuni (ishtirokchilar 2022-yil avgust oyidan boshlab o‘z startaplari ustida ishladi);
• Eng yaxshi loyihalar TOP-3 ligini taqdirlash marosimi (jamoalar loyihadan grant oladi: o‘z biznesini rivojlantirishga 22 mln.so‘mdan) ;
• Ekspertlar (shu jumladan, davlat organlari, moliya tashkilotlari, NNT, universitetlar, startaplar, ilm-fan vakillari) bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasida “yashil” texnologiyalar sohasida tadbirkor ayollarning muammolari va ular uchun imkoniyatlar haqida munozaralar;
• Loyihaning 2 yillik faoliyati natijalarining taqdimoti;
• Talbirkor ayollar loyihalarining ko‘rgazmasi;
• Tadbirkor ayollarning chiqishlari va o‘zaro tajriba almashish.
Konferensiya mehmonlari va spikerlar:
• Nurazizov Rajapbay Kupalbekovich, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining jamoatchilik va diniy tashkilotlar bilan aloqalar bo‘yicha direktori o‘rinbosari
• Kristian Lamar, UNDEF, Birlashgan Milliar Tashkilotining Demokratiya Fondi vakili;
• Sholpan Asanova, Qoraqalpog‘istonda Bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash assotsiatsiyasining rahbari;
• Saida Yusupova, Tech4Impact NNT direktori;
• Gulzarxan Toreniyazova, birinchi Akselaratsiya dasturi g‘olibalaridan biri (Nukus);
• Aynura Sag‘in, Plastik chiqindilarni saralash bo‘yicha Tazar startapining asoschisi (Bishkek)
• Ralina Xasanova, La Lavande kompaniyasining asoschisi (Toshkent);
• Ekobloger Mo‘tabar Xushvaqtova (Toshkent).
Tadbirkor ayollar uchun akselerator 2021-yil sentabrida o‘z faoliyatini boshlagan bo‘lib, startap-akseleratsiya dasturining 2 ta qabuli o‘tkazildi.
«O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi sohasida ayollar texnologik startaplarini rivojlantirishni jadallashtirish» dasturining natijalari:
• Tadbirkor ayollar uchun “yashil” texnologiyalar sohasida startap-akseleratsiya dasturining 2 ta qabuli o‘tkazildi;
• Dasturning 2 tsikli davomida startap-akseleratsiya dasturida qatnashishga 190 ta ariza olindi;
• 41 ta loyiha startap-akseleratorga qabul qilindi;
• 20 dan ortiq tadbirkor ayol 6 oylik dasturni yakunladi va o‘z biznesini yaratish hamda uni atrof-muhitga ta’sirni minimumga yetkazgan holda rivojlantirish  bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldi;
• 13 nafar finalchi Demo Kunda o‘z loyihasini taqdim etdi;
• 2 yil ichida Nukus, Mo‘ynoq va Shumanayda 200 nafar tadbirkor ayol, fermer va talabalar ishtirokida 5 ta “Ideation” seminari o‘tkazildi;
• Qoraqalpog‘istonda 10 ta startap mentori uchun treninglar o‘tkazildi;
• mentoringplatform.org – Markaziy Osiyo mentorlik platformasida mentorlar bazasi yaratildi;
• Qoraqalpog‘istonda startaplar uchun ma’lumotlar onlayn-bazasi – data.accelerator.uz sayti ishlab chiqildi va muntazam yangilanmoqda;
• Qoraqalpog‘istonda iqlim o‘zgarishi sohasidagi ayollar startaplarini qo‘llab-quvvatlash ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha sheriklar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
2023-yil 6-mart kuni o‘tkazilgan Demo Kunda startap-akselerator 2-qabulining 7 nafar finalchisi o‘z loyihasini taqdim etdi, bular:
• Ayzada Auyezova, talaba, Nukus
• Aygul Tashibayeva, tadbirkor, Mo‘ynoq
• Gauxar Jiyemuratova, ayollar jamoatchilik kengashining faoli, Shumanay
• Gulperi Otepova, bolalar bog‘chasining rahbari, Kegeyli
• Zliyxa Sabirbayeva, magistratura talabasi, Nukus
• Klara Xudaybergenova, jurnalist, Nukus
• Shaxzada Turdimuratova, talaba, Nukus
Loyihalarni baholash uchun quyidagi ekspertlar taklif etildi:
• Seyitova Leyli Po‘latovna, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining deputati, O‘zbekiston Ekologik partiyasining a’zosi
• Dildora Ataullayeva, «Xalq Bank» boshqaruvchisining o‘rinbosari, Nukus filiali
• Amélie Leclere, Fransiyaning suv texnologiyalari bo‘yicha SUEZ International SAS kompaniyasining biznesni rivojlantirish bo‘yicha menejeri
• Aynura Sag‘in, Plastik chiqindilarni saralash bo‘yicha Tazar startapining asoschisi;
• Ralina Xasanova, La Lavande kompaniyasining asoschisi;
• Mo‘tabar Xushvaqtova, ekobloger;
• Taubaldiyev Yerpolat, «Ayim tur» QK direktori.
Har bir loyihaga taqdimot uchun 5 daqiqa va hakamlar hay’atidagi ekspertlarning savollariga javob berish uchun 5 daqiqa ajratildi.
Hakamlar komissiyasining ekspertlari tomonidan loyihalarni baholash mezonlari:
• bozor / biznes salohiyati;
• jamiyat uchun foydasi / ish o‘rinlarining yaratilishi;
• innovatsion /texnologik salohiyati;
• loyihaning ekologik jihatlari / iqlimga ta’siri;
• jamoaning kompetensiyalari;
• taqdimot sifati.
Taqdimot yakunlari bo‘yicha hakamlar eng yaxshi 3 ta loyihani qayd etdi:
• Gauxar Jiyemuratova, Shumanay aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash loyihasi
• Zliyxa Sabirbayeva, biogumusda plyonka ostida qovun yetishtirish loyihasi
• Klara Xudaybergenova, Shen`ber Style (eski avtomobil shinalaridan mebel tayyorlash)
G‘olib jamoalar o‘z bizneslarini rivojlantirishga 22 mln. so‘mdan investitsiya mablag‘larini oladi.
Barcha ishtirokchilarni tabriklaymiz va o‘z loyihalarini rivojlantirishda muvaffaqiyat tilaymiz!
________
«O‘zbekistonda yashil texnologiyalar sohasidagi ayollar startaplarini rivojlantirishni jadallashtirish» loyihasi Tech4Impact NNT tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Demokratiya Fondi ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Tadbirni tashkillashtirishda ko‘rsatgan yordami uchun Qoraqalpog‘iston Bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash assotsiatsiyasiga va Yoshlar ishlari bo‘yicha agentlikka minnatdorchilik bildiramiz.

«Зеленая бизнес-платформа: женщины в технологиях и климате»,
в рамках программы «Ускорение развития женских технологических стартапов в области изменения климата в Узбекистане»
6 марта 2023 года в Нукусе, в Агентстве по делам молодежи, прошла Международная конференция «Зеленый бизнес», посвященная теме «Женщины в технологиях и климате».
Конференция стала заключительным мероприятием двухлетней программы «Ускорение развития женских технологических стартапов в области изменения климата в Узбекистане», реализуемой ННО Tech4Impact и финансируемой Фондом демократии ООН, в сотрудничестве с Ассоциацией по поддержке детей и семей Каракалпакстана.
Женщины-предприниматели из Нукусского, Муйнакского, Шуманайского, Кунградского и Кегейлинского районов Каракалпакстана, участвуя в проекте в c апреля 2021 по март 2023 года, работали над созданием инновационных «зеленых» технологических компаний, реализующих климатические действия для смягчения последствий техногенной катастрофы в регионе, в таких сферах, как сельское хозяйство, устойчивое землепользование, управление водными ресурсами и твердыми отходами, устойчивые производственные системы (сокращение выбросов CO2), устойчивый туризм, устойчивая мода, zero waste производство, экологически ответственный бизнес и т. д.
Среди участников конференции — спикеры из Узбекистана и Кыргызстана (эксперты по женскому технологическому предпринимательству, инновациям, изменению климата и борьбе с изменением климата, партнеры программы, стартапы, менторы и представители гражданского общества).
Участие в конференции — это уникальная возможность для женщин-предпринимателей обсудить свои проекты и идеи, а также найти новых партнеров и инвесторов для развития своих стартапов.
Именно в Нукусе собрались наиболее активные женщины-предприниматели, неравнодушные к проблемам сбережения окружающей среды региона, чтобы обсудить новейшие зеленые технологии и методы адаптации к климатическим вызовам, которые могут привести к созданию более устойчивой экономики. Ожидается, что конференция “Green Business by Tech4Impact” привлечет широкую аудиторию и станет постоянным мероприятием для стартапов в области изменения климата в Республике Каракалпакстан.
Конференция организована в различных форматах сессий, в том числе:
• Демо-день 2-го набора стартап-акселератора для женщин-предпринимателей (участницы работали над своими стартапами с августа 2022 года);
• Церемония награждения ТОП-3 лучших проектов (команды получат грант от проекта: по 22 млн/ сумов на развитие своего бизнеса);
• Дискуссия с экспертами (включая государственные органы, финансовые организации, ННО, университеты, стартапы, представителей науки) о проблемах и возможностях для женщин-предпринимателей в области «зеленых» технологий в Республике Каракалпакстан;
• Презентация результатов проекта за 2 года работы;
• Выставка проектов женщин-предпринимателей;
• Выступления женщин-предпринимателей и обмен опытом.
Гости и спикеры конференции:
• Нуразизов Раджапбай Купалбекович, Заместитель директора Совета Министров Республики Каракалпакстан по связям с общественными и религиозными организациями
• Кристиан Ламар, представитель UNDEF, Фонда Демократии Организации Объединенных Наций;
• Шолпан Асанова, руководитель Ассоциации поддержки детей и семьи в Каракалпакстане;
• Саида Юсупова, Директор, ННО Tech4Impact;
• Гульзархан Торениязова, одна из победительниц первой акселерационной программы (Нукус);
• Айнура Сагын, основатель стартапа Tazar по сортировке пластиковых отходов (Бишкек)
• Ралина Хасанова, основатель компании La Lavande (Ташкент);
• Экоблогер Мутабар Хушвактова (Ташкент).
Акселератор для женщин-предпринимателей начал работу в сентябре 2021 года, и было проведено 2 потока программы стартап-акселерации.
Результаты программы «Ускорение развития женских технологических стартапов в области изменения климата в Узбекистане»:
• Проведены 2 потока программы стартап-акселерации для женщин-предпринимателей в сфере “зеленых” технологий;
• За 2 цикла программы получено 190 заявок на участие в программе стартап-акселерации;
• 41 проектов приняты в стартап-акселератор;
• Более 20 женщин-предпринимателей прошли 6-месячную программу и получили знания и навыки по созданию и развитию собственного бизнеса с учетом минимизации воздействия на окружающую среду;
• 13 финалисток презентовали свои проекты на Демо Дне;
• За 2 года проведены 5 семинаров Ideation в Нукусе, Муйнаке и Шуманае, с участием 200 женщин-предпринимателей, фермеров и студенток;
• Проведены тренинги для 10 менторов стартапов в Каракалпакстане;
• Создана база менторов на Центральноазиатской менторской платформе, mentoringplatform.org;
• Разработана и обновляется онлайн- база данных для стартапов в Каракалпакстане, сайт data.accelerator.uz;
• Налажено сотрудничество с партнерами по развитию экосистемы поддержки женских стартапов в сфере изменения климата в Каракалпакстане
6 марта 2023 года свои проекты на Демо дне презентовали 7 финалисток 2-го набора стартап-акселератора:
• Айзада Ауезова, студентка, Нукус
• Айгуль Ташибаева, предприниматель, Муйнак
• Гаухар Жиемуратова, активист общественного совета женщин, Шуманай
• Гульпери Отепова, руководитель детского сада, Кегейли
• Злийха Сабирбаева, студентка магистратуры, Нукус
• Клара Худайбергенова, журналист, Нукус
• Шахзада Турдимуратова, студентка, Нукус
Для оценки проектов были приглашены эксперты:
• Сеитова Лейли Пулатовна, депутат Законодательной Палаты Олий Мажлиса, член Экологической партии Узбекистана
• Дильдора Атауллаева, заместитель управляющего «Халк Банка», Нукусский филиал
• Amélie Leclere, менеджер по развитию бизнеса французской компании по водным технологиям SUEZ International SAS
• Айнура Сагын, основатель стартапа Tazar по сортировке пластиковых отходов;
• Ралина Хасанова, основатель компании La Lavande;
• Мутабар Хушвактова, экоблогер;
• Таубалдиев Ерполат, директор СП «Айым тур».
Каждому проекту было предоставлено 5 минут на выступление и 5 минут на сессию вопросов от экспертов жюри.
Критерии оценки проектов экспертами судейской комиссии:
• потенциал рынка / бизнеса;
• польза для общества / создание рабочих мест;
• инновационный /технологический потенциал;
• экологические аспекты проекта / воздействие на климат;
• компетенции команды;
• качество презентации.
По итогам презентации судьи отметили 3 лучших проекта:
• Гаухар Жиемуратова, проект по обеспечению населения Шуманая чистой питьевой водой
• Злийха Сабирбаева, проект по выращиванию дынь под пленкой на биогумусе.
• Клара Худайбергенова, проект Shen`ber Style (изготовление мебели из старых автомобильных шин)
Команды-победители получат по 22 млн. сумов инвестиций, на развитие своего бизнеса.
Поздравляем всех участниц, и желаем успехов в развитии проектов!
________
Проект «Ускорение развития женских стартапов в сфере зеленых технологий в Узбекистане», проводится ННО Tech4Impact при поддержке Фонда демократии Организации Объединенных Наций.
Благодарим Ассоциацию по поддержке детей и семей Каракалпакстана и Агентство по делам молодежи за содействие в организации мероприятия.