O’zbekistonlik qizlar nano sun’iy yo’ldoshni stratosferaga uchirdilar
Navoiy voloyati, 8 may 2022 yil – O‘zbekistonning turli hududlaridan 20 dan ortiq qizlar, UniSat ta’lim (Uni – UNICEF, Sat – sun’iy yo‘ldosh) dasturi ishtirokchilari stratosferaga o‘zlari yasagan ultrazamonaviy nanosun’iy yo‘ldoshni uchirdilar. O‘zgidromet mutaxassislari ko‘magida qizlar to‘plangan meteorologik ma’lumotlarni tahlil qiladilar.
Navoiy viloyati o’zining mos landshafti, undagi ko‘plab innovatsion va texnologik loyihalar amalga oshirilayotgani tufayli uchirish maydoni sifatida tanlandi. Uchirish aeronavigatsiya xizmatlari mutaxassislari nazorati ostida bo’lib o’tdi, chunki ko’rsatmalarga ko’ra, uchirish joyi ustida samolyotlar parvozi uchun osmonni «yopish» talab etiladi. Nano sun’iy yo’ldosh stratosferada taxminan 2 soat bo’ldi va 11 600 m balandlikka ko’tarildi.
Bundan avval 15-26 yoshdagi 188 nafar o‘zbekistonlik qizlar kodlash, muhandislik va ma’lumotlarni tahlil qilish bo‘yicha 4 oylik onlayn kursni tamomladilar. 20 nafar eng yaxshi akademik natijalarga erishgan qizlar Qirg‘iziston va Qozog‘iston vakillari bo’lgan tengdoshlari bilan birgalikda Almati shahrida nanosun’iy yo‘ldoshni yig‘ish, uchirish va olingan ma’lumotlarni tahlil qilish bo‘yicha 10 kunlik amaliy seminarda qatnashdilar.
“Innovatsiyalar va texnologiyalardan foydalanish yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirishda muhim ahamiyatga ega. Qizlarni STEM bo’yicha qo’llab-quvvatlash ular har qanday sohada muvaffaqiyatga erishishlari mumkinligiga ishonchlarini oshirish uchun muhimdir. Bugun biz tarixiy lahzaning guvohi bo‘lib turibmiz – 20 nafar qiz o‘z ilmiy ishlanmalarini ilgari surdi va gender nuqtai nazaridan teng jamiyat qurish sari qadam tashladi,” dedi UNICEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade.
“Nano sun’iy yo’ldoshning uchirilishi va olinajak ma’lumotlarning tahlili qizlarimiz uchun muhim qadam bo‘ldi, – deydi Innovatsion rivojlanish vaziri o‘rinbosari Shahlo Turdiqulova. “Fan, texnologiya va ma’lumotlar tahlili sohasida karyera imkoniyatlari cheksizdir va biz O‘zbekiston qizlarini STEM yo‘nalishi bo‘yicha kasb tanlashga, ilmiy izlanishlar va tajribalar o‘tkazishga hamda o‘z oldiga ulkan maqsadlar qo‘yishdan qo‘rqmaslikka chaqiramiz”.
UNICEF, Tech4Impact NNT va O’zbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vazirligi barcha qizlarni kelajak haqidagi orzulariga erishish uchun raqamli imkoniyatlardan foydalanish imkoniyatini ta’minlashda qo’llab-quvvatlamoqda.
«UniSat — shunchaki loyiha emas. Bu bilim. Bu insonlar. Bu rag’batlantirish,» dedi loyiha ishtirokchisi Diyora Daminova (17 yosh).
Boshqa qizlar ham UniSat Uzbekistan dasturiga a’zo bo’lishlari mumkin. Dasturning keyingi bosqichiga arizalarni qabul qilish 2022 yilning kuzida boshlanadi.

Узбекские девушки запустили свой наноспутник в стратосферу
Навоийская область, 8 мая 2022 г. – 20 девушек из разных регионов Узбекистана, участницы образовательной программы UniSat (Uni – ЮНИСЕФ, Sat – спутник), запустили в стратосферу свой наноспутник. При поддержке специалистов Узгидромета девушки проанализируют собранные метеорологические данные и данные о загрязнении воздуха.
Навоийская область была выбрана, как место для запуска, в силу подходящего ландшафта местности, большого количества инновационных и технологичных проектов. Запуск происходил под наблюдением специалистов из аэронавигационных служб, ведь по инструкциям нужно «закрыть» небо для самолетов над местом запуска. Наноспутник находился в стратосфере около 1 часа и поднялся на высоту 11 600 м.
До этого 188 девушек в возрасте 15-26 лет прошли 4-месячный онлайн-курс по программированию, инженерии и анализу данных. 20 девушек, с наивысшими академическими результатами, совместно со своими сверстницами из Кыргызстана и Казахстана приняли участие в 10-дневном практическом семинаре по сборке, запуску наноспутника и анализу полученных данных в Алматы.
«Использование инноваций и технологий имеет решающее значение для расширения возможностей молодых людей. Поддержка девочек в STEM важна и помогает им поверить в то, что девочки могут быть успешными в любой области. Сегодня мы являемся свидетелями исторического момента — 20 девушек своими руками продвинули научные разработки и сделали шаг вперед, к построению общества гендерного равенства,» сказал Мунир Мамедзаде, глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
«Запуск наноспутника и последующий анализ полученных данных — важный шаг для наших девушек», говорит Шахло Турдикулова, заместитель министра инновационного развития. «Возможности карьеры в сфере науки, технологий и дата-аналитики безграничны, и мы приглашаем девушек Узбекистана выбирать для себя профессии в сфере STEM, проводить научные исследования и эксперименты, и не бояться ставить амбициозные цели».
ЮНИСЕФ, НПО Tech4Impact и Министерство инновационного развития Республики Узбекистан поддерживают всех девушек, чтобы предоставить возможность и доступ к цифровым возможностям для достижения их мечты о будущем.
«UniSat — это больше, чем просто проект. Это знание. Это люди. Это мотивация,» сказала участница проекта Диёра Даминова (17 лет).
Стать участницей программы UniSat Uzbekistan смогут и другие девушки. Прием заявок на следующий этап программы начнется осенью 2022 года.