Technovation Girls xalqaro dasturi O‘zbekistonda yangi mavsumni ochadi
2021-yil 23-yanvar kuni Toshkentda qizlar uchun Technovation Girls Uzbekistan eng yirik xalqaro texnologik tanlovi yangi mavsumining ochilishi bo‘lib o‘tadi. O‘zbekistonda dastur 2016-yildan beri amalga oshirilmoqda.
Tanlovning maqsadi – ishtirokchilarga «moslashuvchan» ko‘nikmalarni singdirish, qizlarni axborot texnologiyalari va tadbirkorlikka qiziqtirish, STEM-da ayollarning rolli modellari haqida suhbatlashish va texnologiya yordamida ijtimoiy ahamiyatga ega muammolarni hal qilishni o‘rgatish.
Dasturning O‘zbekistondagi boshlanishi musobaqa ishtirokchilari, mentorlari, sheriklari, koordinatorlari va tashkilotchilarini birlashtirgan keng ko‘lamli tadbir – Technovation Uzbekistan Launch Event 2021 bilan boshlanadi. Tadbir Innovatsion rivojlanish vazirligi binosida bo‘lib o‘tadi.
Tantanali ochilish dasturi: taklif qilingan mehmonlar, Toshkent shahri va Farg‘ona vodiysi jamoalarining chiqishlari, Technovation qoidalari va reglamenti haqida batafsil hikoya, shuningdek savollar va javoblar bo‘limi, unda jamoalar ushbu tanlov haqida to‘liq ma’lumot olishadi..
Technovation Girls Uzbekistan dasturi 3 oylik mashg‘ulotlarga (fevral – aprel) mo‘ljallangan bo‘lib, O‘zbekistonning barcha hududlarida amalga oshiriladi. Karantin cheklovlarini hisobga olgan holda va hududlardan kelgan jamoalarga qulaylik yaratish uchun mashg‘ulotlarning katta qismi onlayn rejimida o‘tkaziladi.
Vebinarlar quyidagi mavzularda mahalliy va xalqaro ekspertlar tomonidan o‘tkaziladi:
• mobil ilovalarni dasturlash ( App Inventor-da );
• biznes-reja tuzish, ijtimoiy tadbirkorlik;
• smartfonlarda videotasvirga olish, videoni montaj qilish;
• taqdimotlarni tayyorlash;
• mentorlik;
• IT sohasida martaba;
• Barqaror Rivojlanish Maqsadlari
Oracle IT- kompaniyasining xalqaro ekspertlari ishtirokida alohida rejalashtirilgan vebinarlar.
Shuningdek, mentorlar (ustozlar) uchun seminarlar o‘tkaziladi. O‘qituvchilar 19 yosh va undan katta talabalar, o‘qituvchilar, IT mutaxassislari bo‘lishi mumkin.
O‘zbekistondagi final 2021-yil mayga belgilangan. Eng yaxshi jamoalar sovrinlarga ega bo‘lishadi va iyun oyida xalqaro hakamlar hay’ati xalqaro musobaqada O‘zbekistondan ishtirok etishni davom etadigan bir nechta jamoalarni aniqlaydi.
Dasturda ishtirok etish bepul. Ishtirokchi qizlar va mentorlarni www.technovation.uz saytida ro‘yxatga olish 10-fevralga qadar amalga oshiriladi
Biz o‘z kuchizni sinab ko‘rishga va xalqaro Technovation tanlovida g‘olib chiqishga tayyor bo‘lgan ishtirokchi qizlar va mentorlarni kutamiz!
Technovation Girls Uzbekistan dasturi Tech4Impact nodavlat tashkiloti tomonidan O‘zbekiston Bolalar va oilalarini qo‘llab-quvvatlash assotsiatsiasi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Ilg‘or texnologiyalar markazi, Prezident, ijodiy va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlanish agentligi,  BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi.
2021-yilda O‘zbekistondagi Technovation Girls 2021 dasturi BMT Taraqqiyot dasturi va Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligining «Ayollarning davlat boshqaruvida ishtirok etishi uchun huquq va imkoniyatlarini kengaytirish va ijtimoiy-iqtisodiy hayotdagi faolligini oshirish» qo‘shma loyihasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi.
______________
Technovation Girls dasturi haqida
Technovation Girls – qizlar uchun dunyodagi  eng katta va eng mashhur texnologik dastur. O‘zbekistonda dastur 2016-yildan beri amalga oshirilmoqda. Ushbu davr mobaynida 120 ta jamoa mobil ilovalar yaratdi. 1200 dan ortiq qiz 200 ta mentorning ko‘magi bilan treninglardan o‘tdi, 50 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi.
Technovation ishtirokchilari Toshkent shahri va O‘zbekistonning mintaqalaridagi 10-18 yoshdagi qizlar ijtimoiy rivojlanishdagi muhim muammolarni texnologiyadan foydalangan holda hal qilishni o‘rganadilar va Barqaror Rivojlanish Maqsadlari bilan bog‘liq sohalarda innovatsion mobil ilovalar yaratadilar.
Jamoalarni tadbirkorlar, o‘qituvchilar, universitet talabalari va IT mutaxassislari bo‘lgan mentorlar (ustozlar) qo‘llab-quvvatlaydilar. Har bir jamoa mobil dastur yaratadi, loyihaning biznes-rejasini yozadi, loyiha haqida video suratga oladi va tanlovning finalida o‘z loyihasini taqdim etadi.
2018-yilda O‘zbekistondan bir jamoa dunyoning eng yaxshi 10 ta jamoasiga kirdi va Kaliforniyadagi xalqaro finalda o‘z loyihalarini taqdim etdi.

Международная программа Technovation Girls открывает новый сезон в Узбекистане
23 января 2021 года в Ташкенте пройдет открытие нового сезона крупнейшего международного технологического конкурса для девушек, Technovation Girls Uzbekistan. В Узбекистане программа реализуется с 2016 года.
Цель конкурса — привить участницам «гибкие» навыки, заинтересовать девушек информационными технологиями и предпринимательством, рассказать о женских ролевых моделях в STEM и научить решать социально значимые проблемы с помощью технологий.
Старт программы в Узбекистане начнется с масштабного события — Technovation Uzbekistan Launch Event 2021, которое соберет вместе участниц, менторов, партнеров, координаторов и организаторов конкурса. Мероприятие пройдет в здании Министерства инновационного развития.
В программе торжественного открытия: выступления приглашенных гостей, команд из Ташкента и Ферганской долины, подробный рассказ о правилах и регламенте Technovation, а также секция вопросов и ответов, во время которой команды получат исчерпывающую информацию о конкурсе.
Программа Technovation Girls Uzbekistan рассчитана на 3 месяца занятий (февраль – апрель), и реализуется во всех регионах Узбекистана. С учетом карантинных ограничений и для удобства команд из регионов, большинство сессий будет проводиться в онлайн-формате.
Вебинары будут проводиться местными и международными экспертами по таким темам, как:
• программирование мобильных приложений (на App Inventor);
• создание бизнес-плана, социальное предпринимательство;
• съемка видео на смартфоны, монтаж видео;
• подготовка презентаций;
• менторство;
• карьера в IT;
• Цели Устойчивого Развития
Отдельно запланированы вебинары с участием международных экспертов IT-компании Oracle.
Семинары также будут проводиться и для менторов (наставников). Менторами могут быть студенты, преподаватели, IT-специалисты, возрастом от 19 лет и старше.
Финал в Узбекистане запланирован на май-2021. Лучшие команды получат призы, а в июне международное жюри определит несколько команд, которые продолжат участие в международном конкурсе от Узбекистана.
Участие в программе бесплатно. Регистрация участниц и менторов проводится до 10 февраля на сайте www.technovation.uz
Ждем участниц и менторов, готовых попробовать свои силы и победить в международном конкурсе Technovation!
Программа Technovation Girls Uzbekistan реализуется ННО Tech4Impact, в партнерстве с Ассоциацией поддержки детей и семей Узбекистана, Министерством Инновационного Развития, Центром Передовых Технологий, Агентством по развитию Президентских, творческих и специализированных школ при Кабинете Министров Республики Узбекистан, офисом ООН в Узбекистане
В 2021 году программа Technovation Girls 2021 в Узбекистане проводится при поддержке совместного проекта ПРООН и Министерства по поддержке махалли и семьи «Расширение прав и возможностей женщин для участия в государственном управлении и повышения их активности в социально-экономической жизни».
Technovation Girls — крупнейшая и самая популярная технологическая программа для девушек в мире. В Узбекистане программа реализуется с 2016 года. За этот период 120 команд создали мобильные приложения. Более 1 200 девушек, при поддержке 200 менторов, прошли тренинги, было проведено более 50 мероприятий.