Qizlar uchun O‘zbekistondagi eng yirik STEM-dastur – “Technovation Girls Uzbekistan” tanlovning navbatdagi mavsumni yakunlamoqda. Dastur Tech4Impact NNT tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi va “Yandex Go” onlayn-servisi bilan hamkorlikda tashkil qilindi.
30-may kuni  har yili Tech4Impact NNT tomonidan tashkil qilinadigan “Ayollar fan va texnologiyalar sohasida” Haftaligi doirasida “Girls in STEM Day” (“STEMda qizlar kuni”) tadbiri o‘tkazildi. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida o‘tkazilgan tadbirda  ishtirokchilar va jamoalar mentorlarining dasturdagi 4 oylik faoliyatiga yakun yasaldi.
Technovation Girls — qizlar uchun xalqaro texnologik tanlov bo‘lib, har yili dunyoning 160 ta mamlakatida o‘tkaziladi. Tanlovning maqsadi ishtirokchilarga “moslashuvchan” ko‘nikmalarni singdirish, qizlarni IT-texnologiyalarga, IT sohasidagi biznes va tadbirkorlikka qiziqtirishdan iborat.
12 haftalik dastur marketing, dasturlash, biznes-ko‘nikmalar va taqdimot ko‘nikmalari bo‘yicha ta’lim modullarini o‘z ichiga oldi. Treninglar va seminarlar Toshkentda, Nukusda, Farg‘onada va onlayn tarzda o‘tkazildi.  Qizlar texnologiyalar yordamida ijtimoiy ahamiyatga ega muammolarni hal qilishni o‘rganishdi va Barqaror Rivojlanish Maqsadlari bilan bog‘liq sohalarda innovatsion mobil ilovalarni yaratishdi.
”Technovation” dasturida qatnashish – qizlar uchun o‘zlarini IT sohasida sinab ko‘rish va yetakchilik ko‘nikmalarini rivojlantirish uchun ajoyib imkoniyat. Mamlakatimizda ijtimoiy vazifalarni hal qilish uchun texnologiyalar va innovatsiyalardan foydalanish, qizlarni fan va texnologiyalar sohasiga jalb qilish har doim vazirlik tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi», – dedi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi boshqarma boshlig‘i Fazilat Kadirova.
«Bu mavsumda “Technovation Girl” dasturi hamkorlar ko‘magi tufayli turli hududlardan ko‘p sonli ishtirokchilarni qamray oldi,  78 ta jamoa gender tengligi mavzusidagi loyihalar, sun’iy intellekt qo‘llangan loyihalar, ekologiya, sog‘liqni saqlash, ta’lim va volontyorlik sohasidagi loyihalar asosida ijtimoiy mobil ilovalarni ishlab chiqdi. Bu biz uchun rekord raqam, juda ko‘p qizlar IT-texnologiyalarga va STEM  sohasida rivojlanish imkoniyatlariga qiziqish bildirganidan mamnunmiz. Ishtirokchilarimizni ilhomlantirgani va ularga yordam bergani uchun jamoalarning mentorlariga ham minnatdorchilik bildiramiz», – dedi  Tech4Impact NNT direktori Saida Yusupova.
«Men o‘z ona shahrim – Farg‘ona jamoasiga mentorlik qildim. Qizlarning ijtimoiy muammolar haqida qayg‘urishi hamda o‘z iste’dodi va texnologiyalar yordamida vaziyatni o‘zgartirishga harakat qilishi meni hayratga soldi. Masalan, jamoamiz xayriya sohalarida birgalikda yordam ko‘rsatish uchun volontyorlarni birlashtiruvchi marketpleysni ishlab chiqdi. “Technovation” dasturi menejment bo‘yicha haqiqiy ekspress-maktab bo‘lib chiqdi, men uni o‘rganish uchun universitetda olti yil o‘qigandim. Yandeks shunday ta’lim loyihalarini qo‘llab-quvvatlashi menga ilhom bag‘ishladi, bizda, kompaniya xodimlarida, ushbu tashabbuslarning faol ishtirokchilariga aylanish imkoniyati bor», – dedi Yandex Taxi kompaniyasining xalqaro bozorlarda infratuzilmaviy loyihalari yetakchi menejeri Darya Soy.
«Loyiha jarayonida ishtirokchilar haqiqatdan ham IT- kompaniyalarda mavjud bo‘lgan rollarni o‘zlarida sinab ko‘rishdi. Qizlar, biz kabi, “sprint” rejimida ishlashdi, jamoada ishlashni o‘rganishdi, o‘zlarini loyihaviy menejmentda sinab ko‘rishdi, dedlaynlarga amal qilish qobiliyatlarini namoyon etishdi. Bularning barchasiga maktabdagi yuklamalarga qaramasdan erisha olishdi. Meni ularning ishga ijodiy yondashish, tadqiq qilish qobiliyati hamda o‘ylagan narsalarini ro‘yobga chiqarishdagi dadilliklari hayratga soldi» — dedi loyihaning boshqa mentori “Yandex Poisk”ning tahlilchi ishlab chiquvchisi Aziza Jumaboyeva.
30-may kuni tadbir mehmonlari va ishtirokchilari uchun qiziqarli dastur tashkil qilindi, xususan:
• Toshkent, Andijon, Jizzax, Namangan, Nukus, Samarqand va Farg‘ona jamoalari (8-18 yoshli qizlar) o‘z loyihalari bo‘yicha faoliyat natijalarini namoyish etishdi, o‘zlarining ijtimoiy mobil ilovalarini ko‘rgazma stendlarida taqdim qilishdi.
• 10 ta Technovation Girls jamoasi tadbir hamkorlarining mavzuli nominatsiyalarida mukofotlandi (nominatsiyalar orasida – sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish bo‘yicha eng yaxshi loyihalar, gender tengligi, ekologiya, sog‘liqni saqlash, teng imkoniyatlarni taqdim etish mavzulari bor edi).
Uchrashuv bayram tantanasi hamda «Technovation Girls 2023” ishtirokchilari va mentorlariga sovg‘alar va sertifikatlarni topshirish marosimi bilan yakunlandi.
“Technovation Girls”  dasturining xalqaro hakamlar hay’ati 2023-yil 1-iyun kuni O‘zbekistondan xalqaro tanlovda qatnashishda davom etadigan bir nechta jamoani aniqlaydi.

Девушки Узбекистана разработали рекордное количество мобильных приложений в рамках международного конкурса Technovation Girls Uzbekistan 2023
Technovation Girls Uzbekistan, крупнейшая в Узбекистане STEM-программа для девушек, завершает очередной сезон конкурса. Программа организована ННО Tech4Impact в партнерстве с Агентством инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и онлайн-сервисом Yandex Go.
30 мая, в рамках Недели “Женщины в науке и технологиях”, ежегодно организуемой ННО Tech4Impact, прошло мероприятие Girls in STEM Day, “День девушек в STEM”. На мероприятии, которое прошло в Ташкенте, в Министерстве высшего образования, науки и инноваций, подвели итоги активной работы участниц и менторов команд за 4 месяца программы.
Technovation Girls — международный технологический конкурс для девушек, который ежегодно проходит в 160 странах мира. Цель конкурса — привить участницам «гибкие» навыки, заинтересовать девушек IT-технологиями, бизнесом и предпринимательством в IT-сфере.
12-недельная программа включала обучающие модули по программированию, маркетингу, бизнес-навыкам и навыкам презентации. Тренинги и семинары проходили в Ташкенте, Нукусе, Фергане и онлайн. Девушки научились решать социально значимые проблемы с помощью технологий и создали инновационные мобильные приложения в областях, связанных с Целями Устойчивого Развития.
«Участие в программе Technovation — отличная возможность для девушек попробовать себя в сфере IT и развить лидерские навыки. Использование технологий и инноваций для решения социальных задач в нашей стране, вовлечение девушек в науку и технологии всегда будет поддерживаться министерством», — отметила Фазилат Кадирова, начальница управления Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций республики Узбекистан.
«В этом сезоне Technovation Girls, благодаря поддержке партнеров, мы смогли охватить большое количество участниц в самых разных регионах, и 78 команд разработали социальные мобильные приложения, на такие темы, как гендерное равенство, проекты с использованием искусственного интеллекта, проекты в сфере экологии, здравоохранения, образования и волонтерства. Это рекордные цифры для нас, и мы рады, что так много девушек заинтересовались IT-технологиями и возможностями развития в STEM. Мы благодарны и менторам команд, которые помогали и вдохновляли наших участниц», – отмечает Саида Юсупова, директор ННО Tech4Impact.
«Я менторила команду из своего родного города, Ферганы. Приятно удивлена тем, как молодые девушки беспокоятся о социальных проблемах и стремятся изменить ситуацию с помощью своего таланта и технологий. Например, наша команда разработала маркетплейс, объединяющий волонтеров для совместной помощи в благотворительных сферах. Technovation оказался настоящей экспресс-школой менеджмента, которой я посвятила шесть лет обучения в университете. Меня вдохновляет, что Яндекс поддерживает такие образовательные проекты, и у нас, сотрудников компании, есть возможность стать активными участниками этой инициативы», — поделилась Дарья Цой, ведущий менеджер инфраструктурных проектов Yandex Taxi на международных рынках.
«Во время проекта участницы примерили на себя роли, которые реально существуют в IT-компаниях. Девочки работали, как и мы, спринтами, учились работать в команде, пробовали себя в проектном менеджменте, умудрялись соблюдать дедлайны. И все это несмотря на свою загруженность в школе. Меня поразила их креативность, способность исследовать и смелость воплощать задуманное» — рассказала другой ментор проекта, Азиза Жумабоева, аналитик-разработчик Яндекс Поиска
30 мая для гостей и участниц мероприятия прошла интересная программа, в том числе:
Встреча завершилась праздничной церемонией и вручением призов и сертификатов всем участницам и менторам Technovation Girls 2023.
Международное жюри Technovation Girls 1 июня 2023 г. определит несколько команд, которые продолжат участие в международном конкурсе от Узбекистана.