18-noyabr kuni Nukusda «Yoshlar texnoparki» bilan hamkorlikda “Technovation Girls & Yandex Go” xakatonini o‘tkazdik.
Unda 13 ta jamoa 2 ta mavzuda mobil ilovalar yoki AI dan foydalangan holda ishlab chiqilgan loyihalar g‘oyalarini va prototiplarini taqdim etdi. Bular yo‘l harakati xavfsizligi va to‘siqsiz shahar muhiti mavzularidir.
Biz 1 kun ichida ijtimoiy g‘oyalarni generatsiyalash, ishlab chiqishni tezlashtirish uchun AI dan foydalanish, “Yandex Go” kompaniyasining taksida va yo‘llarda xavfsizlik texnologiyalari bo‘yicha bir nechta mahorat darslarini tinglashga ulgurdik. Jamoalar taqdimotlar va interfaol prototiplarni tayyorlashdi.
Hakamlik 2 ta trek bo‘yicha amalga oshirildi: yengil trek (faqat taqdimotlar) va murakkab trek (taqdimot + interfaol prototip).
Jamoalar bolalarni YHQga o‘rgatish, haydovchilar uchun community va marketpleys, yo‘llarda YTHni kamaytirish, yo‘llarni ta’mirlash maqsadida haydovchilar va hokimliklar orasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish (“open budget” orqali) bo‘yicha mobil ilovalar, marshrutkalar yo‘lovchilari va haydovchilari uchun ilova, uzoqqa masofalarga yuruvchi haydovchilar uchun bilaguzuk, ko‘zi ojiz kishilar shahar bo‘ylab harakatlanishi uchun datchiklarga ega hassa, nogironligi bor kishilar harakatlanishi uchun safarlar va taksi ilovalari, taksi haydovchilari qoidalarga rioya qilishi va intizomli bo‘lishi uchun ilovalar, avtomobillarga datchiklar o‘rnatish (YHQga rioya qilish uchun) g‘oyalari va boshqa ko‘plab qiziqarli g‘oyalarni o‘ylab topishdi.
Ekspertlar iborat hakamlar har bir nominatsiyada (murakkab va yengil trek) 4 ta sovrinli o‘rinni tanladi
Xakatonning g‘olib jamoalari:
Yengil trek:
– ACHIEVERS
– ALPHA
– EVOLUTION
– KIYMESHEK
Murakkab trek:
– INTUZA
– NE DOMA
– VACATION
– INNOVISION
Xakatonni o‘tkazishda bergan ko‘magi uchun hakamlarga va “Nukus Yoshlar Texnoparki”ga, ko‘rsatgan yordami va a’lo darajadagi tashkiliy ishlari uchun “Technovation” dasturining Nukusdagi koordinatori Ziyuar Tajimuratovaga hamda xakatondagi ijodiy va ishchi muhit uchun jamoalarimizga minnatdorchilik bildiramiz
Barcha jamoalarga omad tilaymiz, o‘ylab tasavvur qilishdan hamda qiziqarli g‘oyalarni ro‘yobga chiqarishdan charchamanglar, sizlar bilan “Technovation Girls Uzbekistan 2024” dasturining yangi mavsumida ko‘rishamiz!

18 ноября в Нукусе, в партнерстве с Молодежным Технопарком, мы провели хакатон Technovation Girls & Yandex Go.
20 Ноябрь 2023
13 команд представили идеи и прототипы мобильных приложений или проектов с использованием AI на 2 темы: безопасность дорожного движения и доступность городской среды.
За 1 день мы успели прослушать несколько мастер-классов по генерированию социальных идей, использованию AI для ускорения разработки, технологиям безопасности в такси и на дорогах от Yandex Go, и команды подготовили презентации и интерактивные прототипы.
Судейство проходило по 2м трекам: легкий трек (только презентации) и сложный трек (презентация + интерактивный прототип).
Команды придумали идеи мобильных приложений по обучению ПДД для детей, community и маркетплейсу для водителей, снижению ДТП на дорогах, налаживанию связей между водителями и хокимиятом (через open budget) для ремонта дорог, приложение для пассажиров и водителей маршруток, браслет для водителей-дальнобойщиков, трость с датчиками для передвижения незрячих людей по городу, приложения для поездок и такси для поездок людей с инвалидностью, приложения для соблюдения правил и дисциплинирования водителей такси, установке датчиков на автомобили (для соблюдения ПДД) и много других очень классных идей.
Экспертная комиссия судей выбрала 4 призовых места в каждой из номинаций (сложный и легкий трек).
Команды-победители хакатона:
Легкий трек:
– ACHIEVERS
– ALPHA
– EVOLUTION
– KIYMESHEK
Сложный трек:
– INTUZA
– NE DOMA
– VACATION
– INNOVISION
Благодарим наших судей и главная благодарность Молодежному Технопарку Нукуса, за помощь и отличную организацию в проведении хакатона, координатору Technovation в Нукусе Зийуар Тажимуратовой, и нашим командам за творческую и рабочую атмосферу хакатона
Удачи всем командам, продолжайте придумывать и реализовывать интересные идеи, и увидимся с вами в новом сезоне Technovation Girls Uzbekistan 2024!