27-martda o‘tkazilgan “Ayollar fan va texnologiyalar sohasida” Markaziy Osiyo haftaligining uchinchi kuni innovatsion eko-texnologiyalar va ularda biznesning ishtirokiga, ekologiya, iqlim o‘zgarishi, agrobiznes sohasidagi startaplarga hamda mahalliy va xorijiy kompaniyalarning ekologik tashabbuslariga bag‘ishlandi.
Kremniy vodiysi, Buyuk Britaniya va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan tashrif buyurgan spikerlar ishtirokidagi Green Business Platform sessiyalari MOMEM va TIQXMMIning Suv resurslarini boshqarish masalalari bo‘yicha innovatsion va ilmiy tadqiqotlar klasterining konferents-zalida bo‘lib o‘tdi.
Innovatsiyalar klasterining rahbari Shaxboz Axmedov Green Business Platform konferensiyasini ochar ekan, klasterning missiyasi aynan fan va olimlar tadqiqotlarining natijalarini amaliyotga tatbiq etish o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirishdan iborat ekanligini, bu o‘tkazilayotgan tadbir mavzusi bilan hamohang ekanini ta’kidladi.
EXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori vazifasini bajaruvchi Xans-Ulrix Im o‘zining qutlov nutqida EXHT gender belgisi bo‘yicha tengsizlikni bartaraf etishga chaqirishini va ayollarni faol ijtimoiy-iqtisodiy hayotga, shu jumladan innovatsiyalar va yashil texnologiyalar sohasiga jalb etilishini olqishlashini bildirdi. Ammo bu jarayon qizlar uchun biznes ta’lim tizimini takomillashtirish, ularning huquqiy va iqtisodiy bilimlarini oshirish bilan birga kechishi zarur.
Barqaror rivojlanish va texnologiyalarning ekologik loyihalar uchun ahamiyati bo‘yicha bahs-munozaralarda qatnashgan ishtirokchilar tabiiy resurslar iste’moli bo‘yicha samarali amaliyotlarni muhokama qilishdi.
Letitia Maile Smith, Northgate Environmental Management kompaniyasining bosh geologi (Kaliforniya) tuproq eroziyasining kamayishiga olib keluvchi va suv barqarorligining doimiyligini ta’minlashga qaratilgan yomg‘ir suvidan foydalanish, ifloslangan oqava suvlarni tozalash bo‘yicha shtat tashabbuslari haqida gapirib berdi. Kaliforniya shtatining katta va kichik loyihalari nafaqat davlat mablag‘lari tufayli amalga oshiriladi. Suv resurslarining foydalanuvchilari, xususan, qishloq xo‘jaligining turli tarmoqlari, sanoat, shtat aholisi birlashib, birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan loyihalarni amalga oshiradi.
Aleksey Volkov, GEF SGP loyihasining milliy koordinatori mamlakat fermer xo‘jaliklari darajasida tabiiy resurslardan foydalanish ustida olib borilgan kuzatuvlar bilan o‘rtoqlashdi. Cheksizday ko‘rinayotgan “bepul” suv resurslaridan nooqilona foydalanish, ularni samarsiz iste’mol qilish, oxir-oqibatda nafaqat hosil sifati va miqdorini, balki odamlarning maishiy hayot sharoitlarini ham tahdid ostiga qo‘yuvchi ekologik halokatga olib keladi. Har qanday manbadan maksimum bo‘yicha olinayotgan bir paytda suvga nisbatan iste’molchi munosabatida bo‘lish, eng avvalo, suvga va boshqa tabiiy resurslarga qiymati anglanmagan bepul resurs sifatida munosabatda bo‘lish bilan shartlangan.
Shaxboz Axmedovning qayd etishicha, tabiiy resurslarni tejamkorlik bilan iste’mol qilish masalalarni samarali hal etish uchun barcha MO mamlakatlari bilan kuchlarni birlashtirish lozim. Odamlarning tafakkurini o‘zgartirish kerak, shundagina hamma yerda tabiiy tabiat tsiklini saqlashni ko‘zda tutuvchi tabiatdan samarali foydalanish uchun innovatsion yechimlarni joriy etish imkoni paydo bo‘ladi.
Dr. Monika Tomecka, olim va tadbirkor, uFraction8 Ltd. kompaniyasining ijrochi direktori barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda fanni jalb etish dolzarb vazifa ekanini ta’kidladi va Buyuk Britaniyada ushbu maqsad hukumat darajasida deklaratsiyalanishini bildirdi. Yangi yechimlarni izlash, innovatsiyalardan foydalanish zarur, bu tabiiy zaxiralarning nafaqat tejamkorlik bilan sarflanishini ta’minlaydi, balki kam xarajatlar bilan katta hosil olishga olib keladi.
Nazira Sherali, Palladium International Consultancy kompaniyasining iqtisodiy rivojlanish masalalari bo‘yicha koordinatori (Qirg‘iziston) hukumat, biznesmenlar va fan odamlari o‘rtasida foydali ma’lumotlarni almashish uchun o‘ziga xos “ko‘prik” yaratish zarurati haqida gapirib berdi. Fan va hukumat o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish muammosini hal etishga ijtimoiy OAV va ijtimoiy tarmoqlarni jalb qilish samarali ish beradi.
Shuningdek munozara ishtirokchilari biznes, fan va hukumat vakillari birgalikda ishlashi uchun ochiq platforma yaratish zarurati haqida ham gapirishdi. Ushbu platforma orqali biznes “yashil” sektorga jalb etiladi, biznes muammolarini hal etish uchun innovatsiyalarni yaratish esa eng yuqori darajada quvvatlanadi.
Ekologik muammolarga ijobiy ta’sir ko‘rsatuvchi loyihalar haqida iqlim o‘zgarishi sohasidagi startaplar haqidagi munozarada so‘z bordi.
Rekha Pai‐Kamath, Silicon Valley Social Ventures Partner, Fast Forward Board Member quyidagilarni qayd etdi: Kremniy vodiysi investorlari e’tiborni “sof” startaplarga qaratishga va tez foyda keltirishni ko‘zlamaydigan ijtimoiy loyihalarga investitsiya qilishga tayyor. Inson huquqlari, ekologik muammolarni hal etish, gender tengligiga bag‘ishlangan loyihalarga investitsiya qilishga ijtimoiy manfaat nuqtai nazaridan qaraladi, bu kelgusida qulay sharoitlarni yaratadi. “Biz sof ijtimoiy tarixga ega, “barqaror” korxonalarda ishlab chiqarilgan, bolalar mehnati qo‘llanilmaydigan, gender tengsizligi muammolari bo‘lmagan va inson huquqlariga amal qilinadigan korxonalarning mahsulotlaridan foydalanishni ma’qul ko‘ramiz”, – deydi Rekxa.
Aynura Sagin, Waste to Wealth kompaniyasining asoschisi, o‘zining chiqindilarni boshqarishga bag‘ishlangan loyihasi haqida gapirib berdi. Loyihaning maqsadi shaharni toza qilish, chiqindilar miqdorini kamaytirish, chiqindini ajratgan holda yig‘ishning madaniyatli modelini joriy etish va uni qayta ishlashni takomillashtirishdan iborat.
Catriona McGill, Desolenator kompaniyasining “sof texnologiyalar” bo‘yicha startapini texnik rivojlantirish menejeri, 2030 yilga kelib Yer aholisining ko‘pchiligi toza ichimlik suvidan foydalanish imkoniga ega bo‘lmasligiga doir BMT prognozlari haqida gapirib berdi. Catriona rivojlantirayotgan loyiha quyosh panellarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydi, ularning yordamida sho‘r dengiz suvini chuchuklashtirish va uni odamlar iste’moli uchun yaroqli qilish mumkin.
Astana Hub International akseleratorining faoliyati haqida loyihaning yetakchi akkaunt-menejeri Malika Janibek gapirib berdi. Akselerator dasturi ekologiya sohasidagi faoliyatga qaratilgan. Akselerator talabalarga eko-texnologiyalar sohasidagi g‘oyalarini rivojlantirishga yordam bergan holda, ular bilan faol ishlaydi, akselerator bazasida “Startaplar maktabi” ish boshlagan bo‘lib, unda loyihalar bilan ish “noldan va to‘la-to‘kis” amalga oshiriladi. Mentorlik bo‘yicha dasturlar, turli ta’lim dasturlari o‘tkazilyapti, yosh startaperlar soliqlar sohasida yuridik yordam va imtiyozlarga ega bo‘ladilar. Astana Hub International hukumat tomonidan moliyalashtiriladi, ekologik tashabbuslarni faol qo‘llab-quvvatlaydigan yirik brendlar bilan hamkorlik qiladi.
Tadbirkor Nora Raximova “Yashil vektor” yoki butun dunyoda Biznes ekologik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlay boshladi” nomli taqdimot bilan chiqdi. Yashil ofislar –inson oladigan iqtisodiy manfaat va tabiiy resurslarga tejamkor munosabatda bo‘lishni hisobga olgan holda tashkillashtirilgan eco friendly hududining real ifodasidir. Yashil ofislar binolarni issiqlik, elektr energiyasi, suv bilan ta’minlash uchun zamonaviy texnologiyalardan foydalanadi. Bonus sifatida kompaniya, rahbariyatning tashabbuslariga munosib baho bera oladigan yosh mutaxassislar uchun qulay ish muhitini va maftunkor ish beruvchi imijini yaratish hisobidan mahsuldorlikni
General Motors Powertrain Uzbekistan kompaniyasining ekologik tashabbuslari haqida kompaniyaning ekologiya bo‘yicha menejeri Ozoda Ismailova gapirib berdi.
GM kompaniyasi Birlashgan Millatlar Tashkilotining barqaror rivojlanish sohasidagi, bioxilmaxillik yo‘qolishining oldini olishga qaratilgan maqsadlarini qo‘llab-quvvatlaydi. Kompaniya ekologik barqarorlikni yaxshilash uchun kundalik biznes-echimlarga ishonchli ishlab chiqarish jarayonini joriy etdi. Shuningdek kompaniya tabiatni muhofaza qilish qonunlari va qoidalariga amal qiladi hamda GM samaradorligining o‘z ekologik samaradorlik mezonlariga muvofiq bo‘lishini nazorat qilib boradi. General Motors Powertrain Uzbekistan kompaniyasida ekologik menejment tizimi joriy etilgan bo‘lib, kompaniya aktivida suv isitish uchun quyosh kollektorlari, oqava suvlarni tozalovchi zamonaviy stansiya va atrof-muhitni saqlashga yo‘naltirilgan boshqa ko‘plab ekologik tashabbuslar mavjud.

Конференция Green Business Platform
Третий день Центральноазиатской Недели «Женщины в науке и технологиях», 27 марта, был посвящен инновационным эко-технологиям и участию в них бизнеса, стартапам в сфере экологии,  изменения климата,  агробизнеса, а также экологическим инициативам отечественных и зарубежных компаний.
Cессии Green Business Platform с участием спикеров из Кремниевой Долины, Великобритании и стран Центральной Азии состоялись в конференц-зале кластера инноваций и научных исследований по вопросам управления водными ресурсами РЭЦЦА и ТИИИМСХ.
Шахбоз Ахмедов, руководитель кластера инноваций, открывая Green Business Platform, подчеркнул, что миссия кластера заключается именно в усилении сотрудничества между наукой и прикладным внедрением результатов изысканий ученых, что созвучно с тематикой проходящего мероприятия.
Ханс-Ульрих Им, исполняющий обязанности Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, в своей приветственной речи отметил, что ОБСЕ призывает к устранению неравенства по гендерному признаку и приветствует вовлечение женщин в активную социально-экономическую жизнь, в том числе, в сферу инноваций и зеленых технологий. Но этот процесс должен сопровождаться совершенствованием системы бизнес-образования для девушек, повышением их правовой и экономической образованности.
Участники дискуссии по устойчивому развитию и значению технологий для экологических проектов обсудили наиболее эффективные практики по потреблению природных ресурсов.
Letitia Maile Smith, главный геолог, Northgate Environmental Management из Калифорнии рассказала об инициативах штата по использованию дождевой воды, об очистке загрязненных сточных вод, ведущей к снижению эрозии почвы и направленной на обеспечение постоянства водной устойчивости. Проекты штата Калифорния, большие и малые, осуществляются не только благодаря государственному финансированию. Пользователи водных ресурсов, среди которых — различные отрасли сельского хозяйства, промышленности и жители штата, объединяются и реализуют проекты совместными усилиями.
Алексей Волков, Национальный координатор проекта GEF SGP, поделился наблюдениями над использованием природных ресурсов на уровне фермерских хозяйств страны. Нерациональное использование «бесплатных» водных ресурсов, которые кажутся бесконечными, их непродуктивное потребление приводит, в конечном итоге, к экологической катастрофе, ставящей под угрозу не только качество и количество урожая, но и бытовые условия жизни людей. Потребительское отношение к воде, когда из любого доступного источника берется максимум, обусловлено, прежде всего, отношением к воде и другим природным ресурсам как к бесплатным, ценность которых не осознается.
Шахбоз Ахмедов отметил, что для эффективного решения вопросов бережного потребления природных ресурсов необходимо консолидировать усилия со всеми странами ЦА. Должно быть изменено мышление людей, только тогда станет возможным повсеместное внедрение инновационных решений для эффективного природопользования, которое подразумевают сохранение естественного природного цикла.
Dr. Monika Tomecka, ученый и предприниматель, исполнительный директор uFraction8 Ltd., подчеркнула актуальность привлечения науки в достижение целей устойчивого развития, и заявила, что в Великобритании эта цель декларируется на уровне правительства.  Необходимо искать новые решения, использовать инновации, что обеспечит не только бережливое расходование природных ресурсов, но и приведет к большему урожаю при меньших затратах.
Назира Шералы, координатор по вопросам экономического развития в Palladium International Consultancy из Киргизстана, рассказала о необходимости создания «моста» между правительством, бизнесменами и людьми науки для обмена полезными данными, которые получили ученые в результате своих изысканий. Для решения проблемы налаживания связи между наукой и правительством эффективно работает подключение социальных СМИ и социальных сетей.
Участники дискуссии говорили также о необходимости создания открытой платформы для совместной работы представителей бизнеса, науки и правительства, посредством которой бизнес будет вовлечен в «зеленый» сектор, а создание инноваций для решения проблем бизнеса будет поддерживаться на самом высоком уровне.
О проектах, которые оказывают положительное влияние на экологические проблемы, шла речь в дискуссии о стартапах в сфере изменения климата.
Rekha Pai‐Kamath, Silicon Valley Social Ventures Partner, Fast Forward Board Member отметила: инвесторы Кремниевой долины готовы фокусироваться на «чистых» стартапах и вкладываться в социальные проекты, не подразумевающие быстрой прибыли. Инвестирование в проекты, посвященные правам человека, решению экологических проблем, гендерному равенству рассматривается с точки зрения социальной выгоды, которая создает благоприятные условия в будущем уже сегодня. «Мы предпочитаем использовать продукты с чистой социальной историей, произведённые на «устойчивых» предприятиях, где нет проблем с использованием детского труда, гендерного неравенства и соблюдаются права человека», — подчеркнула Рекха.
Айнура Сагын, основатель и CTO стартапа Waste to Wealth, поделилась опытом работы в своем проекте, посвященном управлению отходами. Цель стартапа — сделать город чистым, сократить количество мусора, внедрить цивилизованную модель раздельного сбора мусора и усовершенствовать его переработку.
Catriona McGill, менеджер по техническому развитию в стартапе по «чистым технологиям» Desolenator рассказала о прогнозах ООН касательного того, что к 2030 году большинство населения Земли не будет иметь доступ к чистой питьевой воде. Проект, который развивает Catriona, наладил производство солнечных панелей, посредством которых можно опреснять соленую морскую воду и делать ее пригодной для потребления человеком.
О работе акселератора Astana Hub International рассказала Малика Жанибек, ведущий аккаунт-менеджер проекта.  Программа акселератора сфокусирована на деятельности в сфере экологии. Акселератор активно работает со студентами, помогая им развивать их идеи в сфере эко-технологий, на базе акселератора стартовала «Школа стартапов», в которой работа с проектами проводится «с нуля и под ключ» — от идеи до результата. Проходят программы по менторству, различные образовательные программы, молодые стартаперы получают юридическую помощь и привилегии в сфере налогов. Astana Hub International финансируется со стороны правительства, сотрудничает с крупными брендами, которые активно поддерживают экологические инициативы.
Предприниматель Нора Рахимова выступила с презентацией «Зеленый вектор», или Почему бизнес во всем мире стал поддерживать экологические инициативы. Зеленые офисы — реальное воплощение eco friendly пространства, организованного с учетом экономической выгоды человека и бережного отношения к природным ресурсам. Зеленые офисы используют современные технологии для обеспечения зданий теплом, электроэнергией, водоснабжением. В качестве бонуса компания получает увеличение продуктивности и объемов продаж за счет создания комфортной рабочей обстановки, и имидж привлекательного работодателя для молодых специалистов, которые оценят экологические инициативы руководства.
Об экологических инициативах General Motors Powertrain Uzbekistan рассказала Озода Исмаилова, менеджер по экологии в General Motors Powertrain Uzbekistan.
GM поддерживает цели Организации Объединенных Наций в области устойчивого развития,  направленные на предотвращение утраты биоразнообразия. Компания внедрила надежный производственный процесс для улучшения экологической устойчивости в повседневные бизнес-решения. Компания соблюдает природоохранные законы и правила и отслеживает эффективность GM в соответствии с собственными критериями экологической эффективности. В General Motors Powertrain Uzbekistan внедрена система экологического менеджмента, в активе компании — солнечные коллекторы для нагрева воды, современная станция очистки сточных вод и многие другие экологические инициативы, направленные на сохранение окружающей среды.