Mentoringplatform.org – bu Markaziy Osiyo startaplari uchun onlayn platforma. Bizga qo‘shiling!
Nafaqat biznes, balki konsalting sohasi ham onlaynga faol ketmoqda. Yuzma-yuz muloqot qilishning iloji yo‘qligi oflayn konsultatsiyalarni to‘liq o‘rnini bosadigan loyihalarning paydo bo‘lishi bilan qoplanadi. Tech4Impact nodavlat notijorat tashkiloti tashabbusi bilan O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasida innovatsiyalar, axborot texnologiyalari, startaplar, inson kapitali, yashil texnologiyalar, yoshlar va ayollar tadbirkorligi sohasida ish olib boradigan, startaplar uchun startap loyihalarini yaratish va rivojlantirishning barcha bosqichlarida ularni qo‘llab-quvvatlash vazifalarini maqbul ravishda hal qiladigan Markaziy Osiyo Mentorlik platformasi yaratildi.
Dastlab biz O‘zbekiston mintaqalaridagi startaplar bilan aloqa qilish muammosini bartaraf etish maqsadida Markaziy Osiyo uchun Mentoring Platform yaratdik. Ammo u yanada kengroq vazifalarni hal qilishga qodir. Endi platformada C.A.T. Science Accelerator jamoalari uchun mahalliy va xorijiy mentorlar tomonidan turli xil mavzularda vebinarlar o‘tkaziladi, yaqin kelajakda esa boshqa loyihalar qo‘shiladi. Dunyo bo‘ylab istalgan yosh startaplarga onlayn konsultatsiya va qo‘llab-quvvatlash, bir tomondan, hozirgi zamonning zaruriyati va talabi bilan bog‘liq bo‘lsa, boshqa tomondan, loyihani masofadan qo‘llab-quvvatlash, vaqt va moliyaviy mablag‘larni tejash uchun katta istiqbollarni ochib beradi.
✔ Texnik vositalarimiz va imkoniyatlarimiz tinglovchilarning turli til guruhlarida spikerning bir vaqtning o‘zida ma’ruzasi uchun sharoit yaratishga imkon beradi. Vebinarga tayyorgarlik jarayonida biz turli xil muloqot tillariga ega bo‘lgan tinglovchilar uchun rus, o‘zbek va ingliz tillarida sinxron tarjimon bilan virtual «xonalar» yaratamiz. Shu bilan birga, spiker dunyoning istalgan nuqtasidan efirga uzatishni tashkil qilishi mumkin, sinxron tarjimonlar bunda bevosita bizning mintaqamizda ishlaydi.
✔ Bir vaqtning o‘zida bir nechta turli xil auditoriyalarda ishlab, biz tinglovchilardan savollar va fayllarni bitta nuqtada to‘playmiz va real vaqt tartibida savol-javoblarni o‘tkazamiz. Bunday yaxshi ishlaydigan tizim allaqachon amalga oshirishga tayyor.
✔ Barcha vebinarlar (turli xil tillardagi versiyalar) yozib olinadi va tinglovchilarga qo‘shimcha o‘rganish uchun topshiriladi.
✔ Ochiq bo‘lib qolayotgan muammo – bu O‘zbekiston mintaqalarida Internetga ulanishning yomonligi. Ushbu muammoni barqarorlashtirish uchun biz TAS-IX orqali hududlar bilan maslahatlashuvlar o‘tkazishga tayyormiz.
Qisqa, ammo samarali tajribaga asoslanib, aytishimiz mumkin: onlayn konsalting hech qanday tarzda «jonli» formatdagi konferentsiyalardan qolishmaydi va ko‘p jihatdan u oflayn aloqadan ham kuchliroqdir. Afzallik darajasi tinglovchilarning e’tiborini ko‘proq jamlashda, diqqatni jamlash qobiliyatida, savollaringizni berishda va ularga javob olishda namoyon bo‘ladi.
Masofadan turib loyihalar bilan ishlash bo‘yicha bizning onlayn xizmatimiz katta imkoniyatlarga ega va biz hali foydalana olmagan imkoniyatlarni taklif etadi. Asosiysi, biz mentorlar va tinglovchilar uchun qulay bo‘lgan optimal yechimni topdik va kontentni onlayn formatda qabul qilishga tayyorlik allaqachon odamlarning katta qismi uchun foydali odat bo‘lib qolmoqda.
❗ COVID-19 davrida Markaziy Osiyo startaplari uchun mentorlik platformasi nafaqat uzoq masofadan turib ishlash uchun qulay ko‘p funktsiyali onlayn xizmat emas, balki shoshilinch ehtiyoj sifatida qabul qilinadi. Qo‘shiling ❗️

Mentoringplatform.org — онлайн-платформа для стартапов из Центральной Азии. Присоединяйтесь!
В онлайн активно уходит не только бизнес, но и сфера консалтинга. Невозможность очного общения компенсируется благодаря появлению проектов, которые могут полноценно заменить консультации офлайн. По инициативе ННО Tech4Impact, работающей в области развития инноваций, информационных технологий, стартапов, человеческого капитала, зеленых технологий, молодежного и женского предпринимательства в Узбекистане и регионе Центральной Азии, была создана Центральноазиатская Менторская платформа для стартапов, оптимально решающая задачи сопровождения стартап-проектов на всех этапах их создания и развития.
Изначально мы создавали Mentoring Platform для Центральной Азии, чтобы снять проблему общения со стартапами из регионов Узбекистана. Но она способна решить  более широкий спектр задач. Сейчас на платформе проводятся вебинары на разные темы для команд акселератора C.A.T. Science Accelerator от отечественных и зарубежных менторов, в ближайшем будущем подключатся и другие проекты. Консультирование и поддержка молодых стартаперов из любой точки земного шара в онлайн-режиме, с одной стороны, обусловлена необходимостью и требованием настоящего момента, а с другой — открывает огромные перспективы для удаленного сопровождения проектов, экономя время и финансы.
✔️Наши технические средства и возможности позволяют создать условия одномоментного выступления спикера на разные языковые группы слушателей. При подготовке к вебинару мы создаем виртуальные «комнаты» с переводчиком-синхронистом для слушателей с разными языками общения — адресно для аудиторий с русским, узбекским и английским языками. При этом спикер  может вещать из любой точки планеты, тогда как переводчики-синхронисты работают непосредственно в нашем регионе.
✔️ Работая на несколько разных аудиторий одновременно, мы в единой точке собираем поступающие от слушателей вопросы и файлы, и проводим сессию вопросов-ответов в режиме реального времени. Такая отлаженная система уже готова для реализации.
✔️Все вебинары (разные языковые версии) записываются и передаются в распоряжение слушателей для дальнейшего изучения.
✔️Проблема, которая остается открытой — слабый доступ в интернет в регионах Узбекистана. Для того, чтобы нивелировать эту проблему, мы готовы проводить консультации с регионами через TAS-IX.
По недолгому, но продуктивному опыту можем сказать: онлайн-консалтинг ничем не уступает конференциям в «живом» формате, а по многим моментам даже сильнее офлайн-общения. Точки превосходства — в большей концентрации внимания слушателей, возможности состредоточиться, задать и обязательно получить ответы на свои вопросы.
Наш онлайн-сервис для удаленной работы с проектами обладает огромным потенциалом и дает возможности, которые нам еще предстоит использовать. Главное: мы нашли оптимальное решение, удобное для менторов и слушателей, а готовность воспринимать контент в онлайн-формате становится уже полезной привычкой для подавляющего числа людей.
❗️ А в эпоху COVID-19 Центральноазиатская Менторская платформа для стартапов воспринимается как насущная необходимость, а не просто удобный мультифункциональный онлайн-сервис для удаленки.  Присоединяйтесь❗️