Qizlar –UniSat 2.0 dasturining ishtirokchilari – 2 ta nanosun’iy yo‘ldoshni loyihalashtirib stratosferaga uchirdi hamda biomateriallar, allergen zarralar va havo sifati bo‘yicha tajribalar o‘tkazdi
TOSHKENT, 2023-yil 13-may. UniSat 2.0 dasturining finalchi qizlari O‘zbekiston viloyatining Navoiy viloyatidagi maydondan nanosun’iy yo‘ldoshlarni uchirdi. Qizlarni trenerlar, muhandislar va aeronavigatsiya xizmatlarining mutaxassislaridan iborat jamoani qo‘llab-quvvatladi.
[Nanosun’iy yo‘ldoshlar kubsatlar (kosmosni tadqiq qilish uchun 10x10x10 sm o‘lchamdagi uncha katta bo‘lmagan sun’iy yo‘ldoshlar) turiga kiradi va UniSat kabi ta’lim dasturlarida foydalaniladi]
Ishtirokchi qizlar 8-12 may kunlari Toshkentda INNO Technopark laboratoriyalarida 2 ta nanosun’iy yo‘ldoshni noldan ishlab chiqishdi, dasturlashdi va yig‘ishdi. Bugun stratosferaga uchirilgan nanosun’iy yo‘ldoshlar qizlarga Yerning yuqori yechimdagi fotosuratlarini olish imkonini beradi. Bundan tashqari, har bir kubsatning o‘z ilmiy missiyasi bor.
Kubsatlardan birida biomaterial uchirilgan (tajriba Xalqaro molekulyar allergologiya markazi va Ilg‘or texnologiyalar markazining olimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda). Qizlar stratosferadagi radiatsiyaning turli tirik organizmlarga (mog‘or zamburug‘i, drojji, chigit, mosh va loviyaga) ta’sirini tadqiq qiladi.
Ikkinchi nanosun’iy yo‘ldoshdan esa allergenlar bo‘lishi mumkin bo‘lgan havodagi turli zarralar olindi. Bundan tashqari, nanosun’iy yo‘ldoshlarga joylashtirilgan datchiklar turli balandlikda havo harorati, bosimi, uning sifati va radiatsiyani o‘lchaydi. Havo sifati haqida to‘plangan ma’lumotlar 2022-yil may oyida xuddi shu hududda UniSat dasturining birinchi qatnashchilari tomonidan olingan ma’lumotlar bilan solishtiriladi.
Kubsatni uchirishdan oldin qizlar Navoiy viloyatining Karmana tumanida joylashgan quvvati 100 MVt bo‘lgan Nur Navoi Solar quyosh stantsiyasida bo‘lishdi. Bu Masdar kompaniyasi tomonidan O‘zbekistonda amalga oshirilgan quyosh energetikasi sohasidagi birinchi loyiha hisoblanadi. Qizlar Nur Navoi Solar mutaxassislari bilan quyosh texnologiyalaridan kosmik dasturlarda foydalanish masalalarini muhokama qilishdi.
UniSat STEM-ta’lim dasturi 6 oydan buyon davom etmoqda. Nanosun’iy yo‘ldoshlarni uchirishdan oldin mamlakatning barcha hududlaridan tanlovga ariza topshirgan 14-25 yoshdagi qizlar UniSat ta’lim modullari bo‘yicha onlayn o‘qishdi. Ta’lim dasturi yo‘ldoshsozlik, dasturlash, radioelektronika, ma’lumotlar tahlili, astronomiya, 3D-modellashtirish va muhandislik ishi bo‘yicha darslarni o‘z ichiga oladi. Asosiy fanlardan tashqari ta’lim jarayonining ijodiy jihatlari ham bo‘ldi: ishtirokchilar o‘z loyihalarini neyrotarmoqlardan foydalangan holda yaratishdi, roverlar, raketalar va marsoxodlarni loyihalashtirishdi, NASA Science dasturi bo‘yicha ilmiy astronomik tajribalarni o‘tkazishdi, astronomiya, gidrometeorologiya, kosmik fanlar sohasining olimlari bilan uchrashishdi. Shuningdek qizlar jamoada ishlash va loyihalarni boshqarish ko‘nikmalariga ham ega bo‘lishdi.
UniSat dasturi hamkor tashkilotlar – UNICEF, Tech4Impact NNT va O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish agentligi bilan birgalikda amalga oshirilmoqda. Uning asosiy maqsadi qizlarning nafaqat dasturga kiritilgan fanlar bo‘yicha bilimlarini rivojlantirish, balki ularga loyiha ustida ishlash, jamoa bo‘lib ishlash, omma oldida chiqishlar qilish, vaqtni samarali boshqarish ko‘nikmalarini ham singdirishdan iborat. Tashkilotchilar STEM sohalarida (ilm-fan, texnologiyalar, muhandislik ishi va matematika) gender masalasiga jamiyatning e’tiborini qaratishni muhim deb hisoblaydi.
Batafsil ma’lumot — dasturning rasmiy saytida: www.unisat.uz
|
Nazokat Abduqunduzova O‘zR Innovatsion rivojlanish agentligi Matbuot kotibi Tel. 998 93 506 24 59 El.pochta: n.abduqunduzova@mininnovation.uz
Saida Yusupova Tech4Impact NNT Direktor Tel. 99890 319 77 21 El.pochta: info@tech4impact.uz
Inna Volfson
O‘zbekistondagi UNICEF vakolatxonasining O‘smirlar va yoshlarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi

Девушки – участницы программы UniSat 2.0 спроектировали и запустили в стратосферу 2 наноспутника, с экспериментами по исследованию биоматериалов, аллергенных частиц и качества воздуха
ТАШКЕНТ, 13 мая 2023 г. Девушки-финалистки программы UniSat 2.0 запустили в стратосферу наноспутники с площадки в Навоийской области Узбекистана. Девушек поддержала команда тренеров, инженеров и специалистов из аэронавигационных служб.
[Наноспутники относятся к типу кубсатов (небольших спутников для исследования космоса, с габаритами 10х10х10 см), и используются в таких образовательных программах, как UniSat.]
Участницы с нуля разработали, запрограммировали и собрали 2 наноспутника 8 -12 мая в лабораториях INNO Technopark в Ташкенте. Запущенные сегодня в стратосферу наноспутники позволят девушкам сделать снимки Земли с высоким разрешением. Кроме этого, у каждого из кубсатов есть своя научная миссия.
На одном кубсате запущен биоматериал (эксперимент проводится совместно с учеными Международного центра молекулярной аллергологии и Центра передовых технологий). Девушки исследуют воздействие радиации в стратосфере на различные живые организмы (такие как плесневый гриб, дрожжи, семена хлопчатника, маша и фасоли).
С второго наноспутника произведен забор различных частиц в воздухе, которые могут служить аллергенами. Кроме того, размещенные на наноспутниках датчики замеряют температуру, давление, радиацию и качество воздуха на различной высоте. Собранные данные о качестве воздуха будут сравниваться с данными, полученными финалистками первого набора UniSat в мае 2022 года в том же районе.
Перед запуском кубсата девушки посетили солнечную станцию Nur Navoi Solar, на 100 МВт, в Карманинском районе Навоийской области. Это первый в Узбекистане проект в сфере солнечной энергетики, реализованный компанией Masdar. Со специалистами Nur Navoi Solar участницы обсудили вопросы использования солнечных технологий в космических программах.
Образовательная STEM-программа UniSat длится 6 месяцев. До запуска наноспутников девушки в возрасте от 14 до 25 лет из всех регионов страны, подавшие заявку на конкурс, прошли онлайн обучение по образовательным модулям UniSat. Программа обучения включает в себя уроки по спутникостроению, программированию, радиоэлектронике, анализу данных, астрономии, 3D-моделированию и инженерному делу.
Помимо основных предметов, в обучении были и творческие компоненты: участницы создавали свои проекты с использованием нейросетей, проектировали роверы, ракеты и марсоходы, проводили научные астрономические опыты по программе NASA Science, встречались с учеными из сферы астрономии, гидрометеорологии, космических наук. Также девушки получили навыки работы в команде и управления проектами.
Программа UniSat совместно реализуется партнерскими организациями — ЮНИСЕФ, ННО Tech4Impact и Агентством инновационного развития Республики Узбекистан. Её главная цель — не только развитие у девушек знаний в предметных областях программы, но и привитие навыков проектной и командной работы, публичных выступлений, эффективного управления временем. Организаторы считают важным привлечь внимание общества к гендерному вопросу в сферах STEM (наука, технологии, инженерное дело и математика).
Подробная информация — на официальном сайте программы www.unisat.uz
|
Назокат Абдукундузова Агентство инновационного развития РУ Пресс-секретарь Тел. 998 93 506 24 59 Эл.почта: n.abduqunduzova@mininnovation.uz