UniSat Stage 3 — bu kosmos va texnologiyalarga qiziqqan qizlarda muhandislik, ilmiy va tadqiqot ko‘nikmalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan amaliy ta’lim loyihasidir.
Ushbu bosqichda ishtirokchilar nanosputniklarni loyihalash va dasturlash bo‘yicha uch oylik onlayn ta’limni o‘tadilar, shundan so‘ng intensiv Bootcamp bosqichida o‘z kuchlari bilan ikki dona CubeSatni yig‘ib, uchirishga tayyorladilar.
UniSat Stage 3 nazariya va amaliyotni birlashtiradi:
🔹 nanosputniklarni loyihalash va yig‘ish;
🔹 ilmiy missiyalar va tajribalar ishlab chiqish (biologik va kimyoviy yo‘nalishlarda ham);
🔹 milliy va xalqaro ekspertlar bilan hamkorlik;
🔹 Qoraqalpog‘iston hududidan stratosferaga sun’iy yo‘ldosh uchirish.
Dastur fan, texnologiya va ta’lim sohasidagi hamkorlar ko‘magida amalga oshirilmoqda — jumladan:
“Uzkosmos” agentligi, American Technological University (AUT), Roscosmos, UNICEF, va Tech4Impact tashabbusi.
UniSat Stage 3 shuni ko‘rsatadiki, kosmos — bu nafaqat fan, balki orzular, ilhom va O‘zbekiston qizlari uchun yangi imkoniyatlar haqida hamdir. ✨

UniSat Stage 3 — STEM-программа для девушек Узбекистана
UniSat Stage 3 — это практический образовательный проект, направленный на развитие инженерных, научных и исследовательских навыков у девушек, интересующихся космосом и технологиями.
На этом этапе участницы прошли трёхмесячное онлайн-обучение по проектированию и программированию наноспутников, а затем — интенсивный Bootcamp, где собственными силами собрали и подготовили к запуску два CubeSat.
UniSat Stage 3 объединяет теорию и практику:
• проектирование и сборка наноспутников;
• разработка научных миссий и экспериментов (в том числе биологических и химических);
• работа с национальными и международными экспертами;
• запуск спутников в стратосферу с территории Каракалпакстана.
Программа реализуется при поддержке партнёров из сферы науки, технологий и образования — в том числе Агентства «Узкосмос», Американского технологического университета (AUT), Роскосмоса, ЮНИСЕФ и инициативы Tech4Impact.
UniSat Stage 3 показывает, что космос — это не только о науке, но и о мечтах, вдохновении и новых возможностях для девушек Узбекистана.