O‘zbekiston qizlari: bolalik orzularidan ilmiy tadqiqotlargacha
Otasi u yulduzlar sun’iy yo’ldosh ekanligini aytganida u kosmonavtikaga qiziqib qoldi. Bu qizning nazarida sun’iy yo’ldoshlar Yerdan kosmosga uchayotgan yulduzlardir.
Iqboloy dasturlash, koreys va italyan tillarini o’rganadi. U g’oyalarni o’ylab topishni yaxshi ko’radi va ularni kundalik daftariga yozib qo’yadi.
UniSat xalqaro ta’lim dasturi fan, texnologiya, muhandislik va matematika (STEM)ga qiziquvchi Iqboloy singari o‘zbekistonlik qizlarning orzularini ro’yobga chiqarish uchun imkoniyat berdi.
“Mamlakatimiz qizlar jamoasi nanosun’iy yo’ldoshni qurib, uni stratosferaga uchirmoqchi ekanini bilganimda mamnuniyat bilan ushbu loyihaga qo’shildim. Rivojlanish bo’limi rahbari bo’lishni orzu qilaman”, deya Iqboloy o’z rejalari bilan o’rtoqlashadi.
Dastur davomida tanlovdan o’tgan O‘zbekistonning barcha hududlaridan 15-24 yoshli qizlarga dasturlash va muhandislik bo’yicha bilimlarini oshirish hamda loyihalarni boshqarish ko’nikmalarini rivojlantorish imkoniyati beriladi. Ishtirokchilar professional muhandislar va dasturchilar jamoasi ko’magida nanosun’iy yo’ldoshni loyihalashtirib, uni yig’ib, stratosferaga uchirishadi.
Loyihaning yana bir ishtirokchisi – Moskva muhandislik-fizika institutining Milliy tadqiqot yadro universiteti Toshkent filiali 3-kurs talabasi Dilfuza Tojiboyeva. U “Elektroenergetika va elektrotexnika” mutaxassisligi bo’yicha talaba.
“Ishtirok etish haqidagi qarorni men darhol qabul qilmadim”, deya tan oladi Dilfuza. “Bunday miqyosdagi dasturda ishtirok etish ko’p vaqt, qat’iyat va intizomni talab qilishini tushunardim. Biroq ilm-fanga bo’lgan muhabbat, yangi bilim va tajribaga ega bo’lish istagi ustun keldi. Qolaversa, texnik universitetda olgan bilimlarimni amalda qo‘llashni sabrsizlik bilan kutyapman”.
Dilfuza bolaligidan narsalarni yasashni yaxshi ko’rardi. 5 yoshida qo’l ostida bo’lgan materiallardan qo’g’irchoqlar uchun uylar yasagan. Endi, 19 yoshida, u nanosun’iy yo’ldoshni yig’ib, stratosferaga uchiruvchilar qatorida bo’lishga umid qilmoqda.
“Ushbu dastur menga ham mustaqil ravishda, ham jamoada ishlash bo’yicha bebaho tajriba beradi hamda muhandislik va dasturlash bo’yicha o’sishimga yordam beradi”, deydi Dilfuza. “Kichik, ammo qat’iy qadamlar bilan biz koinot sari intilyapmiz, bilimlarimiznini amalda qo’llashni, ulardan muhim saboqlar olishni o’rganyapmiz”.
Nanosun’iy yo’ldoshni O’zbekistonda 2022-yil 12-aprelda uchirish rejalashtirilgan. Iqboloy va Dilfuza kabi qizlar o’zlari parvoz rejasini tuzib, aeronavigatsiya xizmatlari mutaxassislari nazorati ostida nanosun’iy yo’ldoshni O’zbekistondagi maydonchadan uchiradilar. Stratosferaga uchirilgan nanosun’iy yo’ldosh Yer va yulduzlarning yuqori aniqlikdagi suratlarini olish imkonini beradi. O’rnatilgan maxsus elementlar kelajakda ilmiy tadqiqotlar uchun foydali bo’lishi mumkin bo’lgan ma’lumotlarni to’playdi.
UniSat dasturi UNICEFning O’zbekiston, Qozog’iston va Qirg’izistondagi vakolatxonalari tomonidan qo’llab-quvvatlanadi. O’zbekistonda ushbu loyiha Tech4Impact NNT va O’zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Hamkorlarning barcha sa’y-harakatlari qizlarning STEMga qiziqishini oshirishga qaratilgan.
“Afsuski, jamiyat, atrofdagilar tomonidan o’rnatilgan gender noto’g’ri qarashlari tufayli kamdan-kam qizlar STEM kasblarini tanlamaydilar”, deb o’z fikrlari bilan o’rtoqlashdi Dilfuza. “Qizlar fan rivojiga hissa qo‘shishga va texnik kasbiy faoliyatda yuksak marralarni zabt etishga qodirligini isbotlash istagi UniSat dasturida ishtirok etishdga qaror qilishimda hal qiluvchi omillardan biri bo‘ldi. Ishonchim komilki, ilm-fan ayollar va erkaklar uchun bo’linishlardan ustun turadi. Eng muhimi, har qanday stereotiplarga e’tibor bermaslik, o’z ustida ishlashda davom etish, maqsadingizni tushunish va unga intilishdir», qat’iyatlik bilan deydi u.

Девушки Узбекистана: От детских мечтаний – к научным разработкам
“В детстве я часто видела в ночном небе белые звёзды, которые летали как самолеты. Мне всегда хотелось узнать, что же это такое”, рассказывает Икболой Умарова (19 лет) из Самарканда.
Когда ее отец сказал, что это спутники, она начала интересоваться космонавтикой. В глазах этой девушки спутники – это звезды, летящие от Земли в космос.
Икболой занимается программированием, изучает корейский и итальянский языки. Она обожает придумывать идеи и записывает их в дневник.
Международная образовательная программа UniSat стала для Икболой и других девушек Узбекистана, которые интересуются наукой, технологиями, инженерным делом и математикой (STEM), платформой для осуществления своей мечты.
«Узнав, что наша страна хочет отправить в стратосферу наноспутник, сделанный женской командой, я с радостью присоединилась к этому проекту. Я мечтаю стать руководителем отдела разработки», делится своими планами Икболой.
В ходе программы девушкам 15-24 лет из всех областей Узбекистана, прошедших отбор, будет предоставлена возможность совершенствовать свои знания по программированию и инженерному делу, улучшить навыки управления проектом. Участницы спроектируют, соберут и запустят наноспутник в стратосферу при поддержке команды профессиональных инженеров и программистов.
Еще одна участница проекта Дильфуза Таджибаева, студентка 3 курса Ташкентского филиала Национального исследовательского ядерного университета МИФИ. Она учится по специальности «Электроэнергетика и электротехника».
«Принятие решения об участии далось мне не сразу», признается Дильфуза. «Я понимала, что участие в программе такого масштаба будет занимать много времени, требовать усидчивости и дисциплины. Однако любовь к науке и стремление получить новые знания и опыт взяли верх. Более того, мне не терпится применить полученные в техническом университете знания на деле».
Дильфуза с детства любила что-то мастерить. В 5 лет это были домики для кукол из подручных материалов. Сейчас, в свои 19 лет, она надеется, что будет одной из тех, кто соберёт наноспутник и запустит его в стратосферу.
«Данная программа подарит мне незаменимый опыт как в самостоятельной, так и в командной работе, поможет совершенствоваться в инженерном деле и программировании», говорит Дильфуза. «Маленькими, но верными шагами мы идём к познанию космоса, учимся применять знания на практике, извлекать из них важные уроки».
Запуск наноспутника в Узбекистане запланирован на 12 апреля 2022 г. Такие девушки как Икболой и Дильфуза сами составят план полета и запустят наноспутник с действующей площадки в Узбекистане под наблюдением специалистов из аэронавигационных служб. Запущенный в стратосферу наноспутник позволит сделать снимки Земли и звезд с высоким разрешением. Встроенные датчики соберут данные, которые могут быть полезны в дальнейшем для научных исследований.
Программа UniSat проводится при поддержке страновых офисов ЮНИСЕФ в Узбекистане, Казахстане и Кыргызстане. В Узбекистане данный проект осуществляется совместно с ННО Tech4Impact и Министерством инновационного развития Республики Узбекистан. Все усилия партнеров нацелены на повышение интереса девушек к STEM.
«К сожалению, очень мало девушек выбирают STEM — профессии из-за гендерных предрассудков, навязанных обществом, окружением», делится свои мыслями Дилфуза. «Одним из решающих факторов участия в программе UniSat для меня стало желание доказать, что и девушки способны вносить вклад в науку и достигать высот в технической профессиональной деятельности. Я верю, что наука выше разделений на женское и мужское. Самое главное — не обращать внимания ни на какие стереотипы, самосовершенствоваться, понимать свою цель и стремиться к ней», уверена девушка.