18-fevral kuni Raqamli texnologiyalar vazirligida “Technovation Girls Uzbekistan 2025” tanlovining yangi mavsumi ochildi. U bilan birga dasturning ochilish marosimlari Andijon, Namangan, Nukus, urganch va Farg‘ona shaharlarida ham o‘tkazildi. Ochilish marosimlarida barcha hududlardan 1 500 nafar ishtirokchi qiz va mentor qatnashdi.
📍Boshqa hududlarga onlayn-ulanish bilan o‘tgan Toshkentdagi ochilish marosimida quyidagilar nutq so‘zladi:
🔹 Sherzod Shermatov, O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri O‘zbekiston qizlarining salohiyati yuqori ekanini qayd etib, O‘zbekiston jamoalari xalqaro finalga chiqishini va Kaliforniyada o‘tkaziladigan yakuniy tadbirda qatnashish sharafiga muyassar bo‘lishini tiladi. Vazir “Technovation” ishtirokchilari qiziqarli loyihalar va startaplarni, jumladan sun’iy intellektdan foydalangan holda yaratishi mumkinligini va bunday loyihalar kelgusida qo‘llab-quvvatlanishini alohida ta’kidladi.
🔹 Saida Yusupova, “Tech4Impact” NNT direktori va “Technovation Girls Uzbekistan” koordinatori, ushbu dasturning O‘zbekiston hududlari bo‘ylab kengayganini, bu yilgi mavsumda jamoalar va mentorlar loyihalarning sifatiga e’tibor qaratishi lozimligini qayd etdi.
🔹 Karina Potseluyeva, “Yandeks Go” kompaniyasining xalqaro bozorlardagi biznes uchun servislarining rahbari, o‘zining IT sohasidagi karerasi, Yandeksning ijtimoiy va ta’lim loyihalari haqida hamda “Technovation Uzbekistan” jamoalari uchun 4 ta maxsus nominatsiya to‘g‘risida so‘z yuritdi. Ushbu nominatsiyalar haqida alohida ma’lumot beramiz. Shuningdek “Yandex” mutaxassislari O‘zbekistonning barcha hududlaridagi jamoalar uchun mentorlik ham qiladi.
🔹 Bundan tashqari, qizlar va mentorlar uchun IT sohasida ta’lim va karera imkoniyatlari haqidagi qiziqarli panelli munozaralarda boshqa mehmonlar ham jamoalarga o‘z tilaklarini bildirib, tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Xususan, bular:
– Samira Latipova, osnovatel startapov “Botifi”, “Monifi” va “Product Community” startaplarining asoschisi;
– Usmon Rahimjonov, startap-dasturlar va IT-loyihalar koordinatori;
– Akmal Salixov, “East Games” kompaniyasida biznesni rivojlantirish bo‘yicha direktor.
🔹 Yelena Seleznyova, “Technovation Girls Uzbekistan” koordinatori tanlov qoidalari va bosqichlari haqida so‘zlab berdi.
🔹 Student Ambassadors’larimiz: Maftuna, Kristina, Zebiniso, Dinara, E’zoza, Gulnoza — “Technovation” tanlovidan keyingi muvaffaqiyatlari bilan o‘rtoqlashib, qiziqarli sovrinli tanlovlarni o‘tkazishdi.
Ajoyib tadbir uchun hamkorlar, spikerlar va, ayniqsa, ishtirokchi qizlar va mentorlarga mnnatdorchilik bildiramiz 😊
❗️Yangiliklarni kuzatib boring, tez orada onlayn-seminarlarni boshlaymiz va tanlovda to‘laqonli qatnashishlari uchun jamoalar hamda mentorlarga mo‘ljallangan ro‘yxatdan o‘tish bo‘yicha yo‘riqnomalarni chop etamiz.
———-
“Technovation Girls Uzbekistan” dasturining 2025-yilgi mavsumi «Tech4Impact” NNT tomonidan Raqamli texnologiyalar vazirligi, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi hamda “Yandex Uzbekistan” kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil qilindi.

18 февраля в Министерстве цифровых технологий мы провели открытие нового сезона Technovation Girls Uzbekistan 2025. Параллельно открытие проходило также в Андижане, Намангане, Нукусе, Ургенче и Фергане, с участием 1 500 девушек и менторов по всем регионам.
📍На церемонии в Ташкенте, с онлайн-подключением ко всем другим регионам, выступили:
🔹 Шерзод Шерматов, министр цифровых технологий Республики Узбекистан, отметил, что у девушек Узбекистана высокий потенциал, и пожелал, чтобы узбекские команды вышли в международный финал и стали участниками финального мероприятия, которое пройдет в Калифорнии. Особо было отмечено, что участницы Technovation могут создавать интересные проекты и стартапы, в том числе с использованием искусственного интеллекта, которые в дальнейшем будут поддерживаться.
🔹 Саида Юсупова, директор ННО Tech4Impact и координатор Technovation Girls Uzbekistan, отметила расширение программы в регионах Узбекистан, и что в этом сезоне командам и менторам важно сделать фокус на качество проектов;
🔹 Карина Поцелуева, руководитель сервисов Яндекс Go для бизнеса на международных рынках, рассказала о своей карьере в IT, о социальных и образовательных проектах Яндекса, о специальных 4 призовых номинациях для команд Technovation Uzbekistan, о которых мы расскажем отдельно. Также специалисты Yandex снова станут менторами команд из всех регионов Узбекистана.
🔹 В интересной панельной дискуссии об образовании в IT и карьерных возможностях для девушек и менторов с пожеланиями командам и своим опытом выступили:
— Самира Латипова, основатель стартапов Botifi, Monifi и Product Community;
— Усман Рахимджанов, Координатор стартап-программ и IT-проектов;
— Акмаль Салихов, директор по развитию бизнеса в East Games.
🔹 Елена Селезнева, координатор Technovation Girls Uzbekistan, рассказала о правилах и этапах конкурса.
🔹наши Student Ambassadors: Мафтуна, Кристина, Зебинисо, Динара, Эъзоза, Гульноза — поделились своими успехами после Technovation, а также провели интересные призовые конкурсы.
Благодарим партнеров, спикеров, и особенно участниц и менторов за классное мероприятие 😊
❗️Следите за новостями, совсем скоро мы начинаем онлайн-семинары и будем публиковать инструкции по регистрации команд и менторов, для полноценного участия в конкурсе.
В сезоне-2025 программа Technovation Girls Uzbekistan организована ННО Tech4Impact, в партнерстве с Министерством цифровых технологий, Центром развития цифрового образования и компанией Yandex Uzbekistan.