STEM to‘garaklari 50 ta pilot maktabda, ISHONCH 2030 loyihasi va UNICEF doirasida
«Raqamli O‘zbekiston 2030» va VISION2030 strategiyalari doirasida UNICEF O‘zbekiston Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga maktablarda raqamli texnologiyalardan foydalanish standartlarini yangilash va AKT hamda STEM ta’limini o‘quv jarayoniga integratsiya qilishda ko‘mak bermoqda.
UNICEF mamlakatdagi 50 ta pilot maktabda inklyuziv raqamli va STEM ta’lim modelini joriy etishga yordam bermoqda, jumladan, sinfdan tashqari STEM to‘garaklarini tashkil etish orqali. Ushbu to‘garaklar bolalarga fan, dasturlash, sun’iy intellekt va ma’lumotlar tahlili bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni loyiha asosida o‘rganish orqali rivojlantirishga yordam beradi, ayniqsa zaif guruhlar uchun ochiqlikka alohida e’tibor qaratiladi.
TechImpact NNTning vazifasi — UNICEF Ta’lim innovatsiyalari global markazi tomonidan ishlab chiqilgan Tinkering with Tech dasturi asosida STEM to‘garaklari uchun moslashtirilgan o‘quv dasturini, o‘qituvchilar uchun qo‘llanmalarni va tegishli o‘quv-uslubiy materiallarni o‘zbek, rus va qoraqalpoq tillarida ishlab chiqishdan iborat.
TechImpact NNT xodimlari, shuningdek, 50 ta pilot maktab o‘qituvchilari uchun dizayn fikrlash, sun’iy intellekt va Arduino bilan ishlash bo‘yicha kompleks treninglar o‘tkazgan yetakchi trenerlarga aylandi hamda amaliyot hamjamiyatlari orqali doimiy mentorlik qo‘llab-quvvatlashini ta’minlamoqda.
Ishlab chiqilgan STEM dasturi (o‘quv reja, o‘quv-uslubiy materiallar va metodik qo‘llanmalar) 12–16 yoshdagi o‘quvchilar uchun kamida 25 ta mashg‘ulotni o‘z ichiga oladi. Ushbu mashg‘ulotlar 2025–2026 o‘quv yilidan boshlab 50 ta pilot maktabda STEM o‘qituvchilari tomonidan sinfdan tashqari darslar sifatida o‘tkaziladi.

STEM-клубы в 50 пилотных школах, в рамках проекта ISHONCH 2030 и UNICEF
В рамках стратегий «Цифровой Узбекистан 2030» и VISION2030 ЮНИСЕФ оказывает поддержку Министерству дошкольного и школьного образования Узбекистана в обновлении стандартов использования цифровых технологий в школах и интеграции ИКТ и STEM-обучения в учебный процесс.
ЮНИСЕФ помогает внедрить модель инклюзивного цифрового и STEM-обучения в 50 пилотных школах страны, включая создание внеклассных STEM-клубов. Эти клубы помогут детям развивать практические навыки в науке, программировании, ИИ и анализе данных через проектное обучение, с особым вниманием к доступности для уязвимых групп.
Задача ННО TechImpact заключается в разработке контекстуализированной учебной программы для STEM-клубов, руководства для учителей и соответствующих учебно-методических материалов на узбекском, русском и каракалпакском языках на основе программы Tinkering with Tech, разработанной Глобальным центром инноваций в сфере обучения ЮНИСЕФ.
Сотрудники ННО TechImpact также стали ведущими тренерами, которые провели комплексное обучение преподавателей в 50 пилотных школах по дизайн-мышлению, искусственному интеллекту и работе с Arduino, обеспечивая постоянную поддержку в виде менторства/наставничества через сообщества практиков.
Разработанная программа STEM (учебный план, учебно-методические материалы и методические пособия) обеспечивает не менее 25 занятий для школьников в возрасте 12–16 лет, которые будут проводиться учителями STEM в 50 пилотных школах, в качестве внеклассных занятий, начиная с 2025–2026 учебного года.