«Technovation Girls Uzbekistan 2025xalqaro tanlovining yangi mavsumiga ro‘yxatdan o‘tish boshlandi
18-fevral kuni “Technovation Girls Uzbekistan” – O‘zbekistondagi qizlar uchun yirik STEM-dastur yangi mavsumiga start berildi. Ushbu dastur “Tech4Impact” tomonidan Raqamli texnologiyalar vazirligi, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi va «Yandex Uzbekistan” kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil qilindi. Tadbirda 1500 nafarga yaqin xotin-qizlar bevosita ishtirok etishdi hamda Toshkent, Andijon, Namangan, Nukus, Urganch va Farg‘ona viloyatlaridagi qiziquvchi yoshlar ham onlayn qatnashish imkoniga ega bo’lishdi.
Technovation Girls —qizlar uchun xalqaro texnologik tanlov bo‘lib, har yili dunyoning 70+ mamlakatida o‘tkaziladi. Tanlovning maqsadi ishtirokchi qizlarga moslashuvchan ko‘nikmalarni berish, ijtimoiy muammolarni hal qilish uchun ularni IT-texnologiyalarga, dasturlash imkoniyatlariga va sun’iy intellektga hamda texnologik sohalardagi tadbirkorlikka qiziqtirishdan iborat.
12 haftalik dastur marketing, dasturlash, biznesko‘nikmalar va taqdimot ko‘nikmalari bo‘yicha o‘rgatuvchi modullarni o‘z ichiga olgan. Qizlar mobil va veb-ilovalar yordamida ijtimoiy ahamiyatga ega muammolarni hal qilishni o‘rganadi va BMTning Barqaror Rivojlanish Maqsadlari bilan bog‘liq mavzular bo‘yicha innovatsion AI-dasturlarni yaratadi. Ishtirokchilardan dasturlash tajribasi bo‘lishi talab qilinmaydi.
«“Technovation Girls” O‘zbekistonda 9-yil o‘tkazilmoqda, yangi sheriklar bilan hamkorlik va hududlarda dasturning kengayishi tufayli biz ushbu mavsum jamoalar soni bo‘yicha ham, ular taqdim etadigan loyihalarning sifati bo‘yicha ham eng ko‘lamli bo‘lishiga umid qilamiz» – deya qayd etadi Saida Yusupova, “Tech4Impact” NNT direktori.
«“Technovation Girls Uzbekistan” tadbiri juda muhim tanlov. O‘tgan haftada Prezidentimiz yoshlar bilan muhim va samimiy uchrashuv o‘tkazdi. Ushbu uchrashuvda Prezidentimiz yoshlarimizning imkoniyatlarini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha katta vazifalar va yangi tashabbuslarni ilgari surdi. Shuningdek, hozirda yurtimizda xotin-qizlarning staraplarini qo‘llab-quvvatlashga juda katta e’tibor qaratilmoqda. Ushbu tadbirning bu yilgi ochilishi o‘zbek qizlarimizning loyiha va startaplarini yanada qo‘llab-quvvatlash uchun muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi, degan umiddaman. O‘ylaymanki, bu yil yaxshiroq harakat qiladigan bo‘lsak, Kaliforniyada bo‘lib o‘tadigan xalqaro finalga chiqadigan qizlarning soni yanada ko‘proq bo‘ladi. O‘zbek qizlarining hech kimdan kam joyi yo‘q. Qancha xorijiy safarlarga borganimizda guvoh bo‘lamiz: bizning qizlarda kreativlik kuchliroq va bunga boshqa davlatlar havas qiladi. Oldingizga yaxshi maqsadlar qo‘yib harakat qilishdan to‘xtamaslagingizni tilab qolaman”, – dedi Sherzod Shermatov, Raqamli texnolgiyalar vaziri.
«Mana, bir necha yildirki, “Yandex Uzbekistan” kompaniyasi ushbu dasturni qo‘llab-quvvatlab keladi, biz IT sohasida qizlarning ko‘proq bo‘lishi – bu g‘oyalarning, ilg‘or yechimlarning va barcha uchun imkoniyatlarning ko‘payishi ekaniga ishonamiz. O‘tgan yili kompaniyamizning 60 nafar xodimasi loyihada mentor sifatida qatnashib, jamoalarga ijtimoiy masalalar uchun texnologik yechimlarni ishlab chiqishga yordam berdi. Biz dasturlash maktablari orqali bilimlar va karyera imkoniyatlarini, ishlanmalar, stajirovkalar, ta’lim dasturlarini taqdim etgan holda O‘zbekistonda IT-ta’limni rivojlantirishda davom etyapmiz», – deya qayd etadi Izzat Shukurov, “Yandex Uzbekistan” rahbari.
2025-yilda hamkorlik doirasida “Yandex” mutaxassislari O‘zbekistonning barcha hududlaridan ishtirok etadigan jamoalarga yana mentorlik qiladi. Har bir jamoa 3 oy davomida mentorlar yordamida ijtimoiy yo‘naltirilgan mobil yoki veb-ilovani yaratishi, loyihaning biznes rejasini yozishi va loyiha haqida video tasvirga olib, o‘z loyihasini tanlov finalida taqdim etishi kerak bo‘ladi.
O‘zbekiston jamoalari quyidagi mavzularda mobil ilovalarni ishlab chiqadi: ta’lim sifatini yashilash uchun AI (sun’iy intellekt)dan foydalanish, nogironligi bor odamlarga yordam berish va maktablarda bullingni pasaytirish, daraxt ekish va havo sifatini kuzatish, yo‘l harakati xavfsizligini kuchaytirish, moliyaviy firibgarliklar holatlarini kamaytirish, ayollarning imkoniyatlari va huquqlarini kengaytirish va boshqa mavzular.
2023-yilda Kremniy vodiysida (AQSh) o‘tkazilgan “Technovation” tanlovining finalida O‘zbekistonning “Tecnas” jamoasi maktablar uchun VR-laboratoriya ilovasi bilan alqaro tanlov finaliga o‘tdi va butun dunyodan qatnashgan 2500 dan ortiq jamoa orasida 12 ta finalchi-jamoa safidan o‘rin oldi. Shuningdek, jamoa Social Impact Award” nominatsiyasida (bu ijtimoiy muammolarni hal qilishga hissa qo‘shadigan eng yashi “Technovation” loyihasi uchun mukofot) g‘olib deb topildi.
Avvalgi oqimlarni o‘rganish natijalari bo‘yicha, hatto, “Technovation” dasturida 5 yildan ortiq vaqt oldin qatnashgan qizlarning fikricha, dastur ularning qiziqishlariga, karyerasiga, yetakchilik ko‘nikmalariga ijobiy ta’sir ko‘rsatgan va ishga joylashishlariga imkoniyat yaratgan.
Technovation” bitiruvchilari turli tanlovlar va xalqaro ta’lim grantlarini yutib olishmoqda, yetakchi mahalliy va xorijiy oliy o‘quv yurtlariga o‘qishga kirishmoqda, IT, ilm-fan va injiniring sohalarida karyera qilishmoqda, o‘z startaplarini yaratishmoqda.
«Barcha qizlarni o‘zlarini texnologiyalar sohasida sinab ko‘rishga va bu soha ayollar uchun murakkab degan stereotipni yengib o‘tishga chaqiraman. Tajribam shuni ko‘rsatdiki, ushbu dasturda qatnashish nafaqat o‘ziga bo‘lgan ishonchni oshiradi, balki muvaffaqiyatli karyera va yashi ta’lim eshiklarini ham ochib beradi. Sizlar (va ota-onangiz) u xoh IT sohasi bo‘lsin, xoh boshqa professional soha, istalgan maqsadga erishish va har qanday loyihalarni amalga oshirishga qodir ekaningizni tushunib yetasiz. Bu sizlarga O‘zbekistonning va dunyoning eng yaxshi oliy o‘quv yurtlariga kirish va moliyaviy jihatdan barqaror kelajakni qurish imkoniyatini taqdim etadi» – deydi Sabina, “Technovation 2023” ishtirokchisi.
Technovation Girls Uzbekistan” tanloviga ro‘yxatdan o‘tish 2025-yil 1-martgacha ochiq bo‘ladi. Tanlovga mamlakatning barcha hududlaridan 8 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan qizlar taklif etiladi. Offlayn-treninglar va seminarlar 6 ta shaharda o‘tkaziladi: Toshkent, Andijon, Namangan, Nukus, Urganch va Farg‘ona. Onlayn-seminarlarda O‘zbekistonning barcha hududlaridagi jamoalar qatnashishi mumkin. Dasturda qatnashsh bepul. Ingliz tilini bilish muhim.
Technovation Uzbekistan-2025” dasturi 2025-yil may oyida loyihalar ko‘rgazmasi va barcha jamoalar va mentorlarni mukofotlash bilan yakunlanadi. Toshkentda mavsumning bayram final tadbiri o‘tkaziladi. So‘ngra O‘zbekiston jamoalari xalqaro finalga chiqqan taqdirda, o‘z loyihasini Kaliforniyada butun dunyodan qatnashgan 15 ta eng yaxshi jamoa qatorida taqdim etadi.
Ishtirokchi qizlar va mentorlar tanlovning xalqaro saytida ro‘yxatdan o‘tishlari shart: https://my.technovationchallenge.org/
“Technovation Uzbekistan” seminarlari va tadbirlari haqida xabardor bo‘lish uchun dasturning telegram-kanaliga obuna bo‘ling.
Malumot:
• 2016-2024 yillarda “Technovation Uzbekistan” dasturida 358 ta jamoa finalgacha yetib bordi, unda O‘zbekistonning 9 ta hududidan 700+ mentor va 500+ ishtirokchi qiz qatnashdi
• 2023 va 2018yillarda O‘zbekiston jamoalari o‘z loyihalarini Kremniy vodiysida (AQSh) taqdim etdi (2023-yilda “Tecnas seniorjamoasi va 2018-yilda Generation Zjuniorjamoasi)

Открыта регистрация на новый сезон международного конкурса для девушек
Technovation Girls Uzbekistan, крупнейшая в Узбекистане STEM-программа для девушек, 18 февраля начала новый сезон. Программа организована ННО Tech4Impact в партнерстве с Министерством цифровых технологий, Центром развития цифрового образования и компанией Yandex Uzbekistan. В мероприятии приняли участие около 1500 девушек, молодежь из Ташкента, Андижана, Намангана, Нукуса, Ургенча и Ферганы также имела возможность подключиться к открытию онлайн.
Technovation Girls — международный технологический конкурс для девушек, который ежегодно проходит в 70+ странах мира. Цель конкурса — привить участницам «гибкие» навыки, заинтересовать девушек IT-технологиями, возможностями программирования и искусственного интеллекта для решения социальных проблем, а также и предпринимательством в технологичных сферах.
12-недельная программа включает обучающие модули по программированию, маркетингу, бизнес-навыкам и навыкам презентации. Девушки учатся решать социально значимые проблемы с помощью мобильных и веб-приложений, и создают инновационные AI-проекты по темам, связанным с Целями Устойчивого Развития ООН. От участниц не требуется наличие предыдущего опыта в программировании.
«Technovation Girls проходит в Узбекистане уже 9-й год, и, благодаря сотрудничеству с новыми партнерами и расширению программы в регионах мы надеемся, что этот сезон станет самым масштабным и по количеству, и по качеству проектов команд», – отмечает Саида Юсупова, директор ННО Tech4Impact.
«Мероприятие «Technovation Girls Uzbekistan» – очень важный конкурс. На прошлой неделе Президент провел важную и искреннюю встречу с молодежью. На этой встрече Президент озвучил большие планы и новые инициативы по реализации потенциала нашей молодежи. При этом большое внимание уделяется поддержке интересов женщин в нашей стране. Надеюсь, что открытие этого мероприятия в этом году послужит важным этапом для дальнейшей поддержки проектов и стартапов наших узбекистанских девушек. Я думаю, если в этом году мы выступим лучше, количество девушек, которые поедут на международный финал в Калифорнии, будет еще больше. Узбекистанские девушки этого заслуживают. Когда мы ездим в зарубежные поездки, мы видим: наши девочки более креативны, и этому завидуют другие страны. Желаю вам ставить перед собой большие цели и не оставлять попыток их добиваться», — сказал Шерзод Шерматов, министр цифровых технологий.
«Yandex Uzbekistan уже несколько лет поддерживает программу, мы верим: больше девушек в IT — значит больше идей, прорывных решений и возможностей для всех. В прошлом году 60 сотрудниц нашей компании приняли участие в проекте в качестве менторов, помогая командам разрабатывать технологические решения для социальных задач. Мы продолжаем развивать IT-образование в Узбекистане, открывая доступ к знаниям и карьерным возможностям через школы программирования и разработки, стажировки, образовательные программы», отмечает Иззат Шукуров, руководитель Yandex Uzbekistan.
В 2025 году в рамках партнерства специалисты Yandex снова станут менторами команд из всех регионов Узбекистана. За 3 месяца, с помощью менторов, каждая команда должна создать социально-ориентированное мобильное или веб-приложение, написать бизнес-план проекта и снять видео о проекте, а также презентовать свой проект в финале конкурса.
Команды из Узбекистана разрабатывают мобильные приложения на такие темы, как: использование AI (искусственного интеллекта) для улучшения качества образования, помощи людям с инвалидностью и снижения буллинга в школах, посадке деревьев и отслеживанию качества воздуха, усиления безопасности дорожного движения, снижения случаев финансового мошенничества, расширения возможностей и прав женщин, и др. темы.
В 2023 году, на международном финале Technovation в Кремниевой Долине (США), команда Tecnas из Узбекистана, с приложением VR-лаборатории для школ, впервые прошла в финал международного конкурса, войдя в число 12 лучших команд-финалистов из более чем 2500 команд со всего мира, и выиграла в номинации Social Impact Award (это награда за лучший проект Technovation, который вносит вклад в решение социальных проблем).
По результатам исследования предыдущих потоков, даже спустя 5+ лет после участия в Technovation, девушки считают, что программа положительно повлияла на их интересы, карьеру, лидерские навыки и доступ к рабочим местам.
После участия в конкурсе выпускницы Technovation выигрывают конкурсы и международные гранты на обучение, поступают в ведущие местные и международные ВУЗы, делают карьеру в IT, науке и инжиниринге, создают собственные стартапы.
«Призываю девушек попробовать себя в сфере технологий и преодолеть стереотипы о том, что это трудная область для женщин. Участие в Technovation, как показал мой опыт, не только развивает уверенность в себе, но и открывает двери к успешной карьере и хорошему образованию. Вы ( и ваши родители) поймете, что способны достичь любых целей и реализовать любые проекты, будь то в IT или другой профессиональной сфере. Это возможность, которая поможет вам поступить в лучшие ВУЗы Узбекистана и мира, и построить финансово стабильное будущее» — говорит Сабина, участница Technovation 2023.
Регистрация на конкурс Technovation Girls Uzbekistan открыта до 1 марта 2025 года. К участию в Technovation приглашаются девушки от 8 до 18 лет со всех регионов страны. Оффлайн-тренинги и семинары будут проходить в 6 городах: Ташкент, Андижан, Наманган, Нукус, Ургенч и Фергана. В онлайн-семинарах могут участвовать команды из всех регионов Узбекистана. Участие в программе бесплатно. Важно знание английского языка.
Завершится программа Technovation Uzbekistan-2025 выставкой проектов и награждением всех команд и менторов в мае-2025 г., на праздничном финальном мероприятии сезона в Ташкенте. Далее команды из Узбекистана, в случае выхода в международный финал, могут представить свой проект в Калифорнии, в числе 15 лучших команд со всего мира.
Участницам и менторам необходимо зарегистрироваться на международном сайте конкурса: https://my.technovationchallenge.org/
Подпишитесь на телеграм-канал программы, чтобы быть в курсе семинаров и мероприятий Technovation Uzbekistan.
Справка:
• С 2016 по 2024 гг. в программе Technovation Uzbekistan до финала дошли 358 команд, при участии в программе 700+ менторов и 4500+ девушек из 9 регионов Узбекистана
• В 2023 и 2018 году команды из Узбекистана представляли свой проект в Кремниевой Долине, в США (senior-команда Tecnas в 2023 году и junior-команда Generation Z в 2018 году),