20 aprel kuni UniSat Uzbekistan ishtirokchilari O’zgidromet mutaxassislari bilan birgalikda texnik tahlil va maʼlumotlarni qayta ishlash boʻyicha ish olib borishdi
Bugun, 20 aprel kuni UniSat Uzbekistan ishtirokchilari mamlakatimiz Gidrometeorologiya xizmati markazi mutaxassislari bilan birgalikda texnik tahlil va maʼlumotlarni qayta ishlash boʻyicha ish olib borishdi.
E’tiborlisi, O’zgidrometning betakror mutaxassislarining aksariyati fan va texnikaga fidoyi ayollardir.
Iqlim o’zgarishi kuzatuvchilari ishtirokchilarga quyidagilar haqida aytib berishdi:
• Jahon meteorologiya tashkiloti tarkibida O‘zgidromet qanday ishlaydi;
• O’zbekistonda joylashgan stansiyalar qanday rol o’ynaydi;
• O‘zbekiston hukumatining O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishiga moslashish to‘g‘risidagi qarori loyihasi qanday ishlab chiqilganligi.
Qizlarni IT-sohasidan xizmatga kelgan Markaz Bosh direktori, Sherzod Xabibullaxo’jaevich Xabibullaev, kutib oldi. U 100 yildan ortiq vaqtdan beri O‘zbekiston iqlimiga oid ma’lumotlarni to‘plagan raqamli ma’lumotlar bazalari bilan qanday ishlashini aytib berdi.
UniSat ishtirokchilari gidrometeorologik ma’lumotlarni shakllantirish va tahlil qilish hamda uni nafaqat milliy iqlim ma’lumotlar bazasiga kiritish, balki xalqaro Big Data bilan ishlashni ham o‘rgandilar.
Tomoshabinlardan qizlar tomonidan, shuningdek, ishtirok eta olmaganlar tomonidan onlayn tarzda ko’plab qiziqarli savollar berildi.
Nodira Tillayeva yozgi ta’tilda amaliyot o‘tash mumkinmi, deb so‘radi. U Atrof-muhit ifloslanishini monitoring qilish boshqarmasi jarayonlarini raqamlashtirish imkoniyatlari bilan qiziqdi. O‘zgidromet direktori o‘rinbosari, Karimov Ibratjon, ushbu tashabbusga mamnuniyat bilan javob berdi va UniSat ishtirokchilarini Markazda amaliyot o‘tashga taklif qildi.
Qizlar Toshkentning eng baland nuqtasiga ham tashrif buyurishdi. U yerda meteorologiya stansiyasida Oʻzbekiston xalq xoʻjaligining turli tarmoqlari uchun gidrometeorologiya xizmati koʻrsatish uchun datchik va asboblar oʻrnatilgan.
Ishtirokchilar gigrometr qanday ishlashi, havo namligini o‘lchaydigan qurilma, meteometrlar, turli chuqurlikdagi havo va tuproq haroratini o‘lchash uchun termometrlar bilan tanishdi, ma’lumotlar qanday to‘planishi va serverga yuborilishini ko‘rib chiqishdi.
Afsuski, hammani vaqti cheklangan edi, lekin O‘zgidromet mutaxassislari navbatdagi yig‘ilish o‘tkazishga va qizlarni qiziqtirgan savollarga ko‘proq e’tibor qaratishga va’da berishdi: issiqxona effekti, iqlimni o‘rganishda sun’iy yo‘ldosh kuzatuvlarining o‘rni, O‘zbekistonda iqlimshunoslikning ilmiy asoslari, ayollar va qizlar olimlar ma’lumotlar fanida o’z ko’nikmalarini qanday rivojlantirishi.
Bunday qiziqarli uchrashuvni tashkil etgani uchun O’zgidromet va ularning mutaxassislariga minnatdorchilik bildiramiz!

20 апреля участницы UniSat Uzbekistan работали совместно со специалистами Узгидромет по техническому анализу и обработке данных
Сегодня, 20 апреля участницы UniSat Uzbekistan работали совместно со специалистами Центра гидрометеорологической службы нашей страны по техническому анализу и обработке данных.
Примечательно, что большая часть уникальных специалистов Узгидромета — это женщины, которые посвятили себя науке и технологиям.
Специалисты по мониторингу изменения климата рассказали участницам:
• как работает Узгидромет в составе Всемирной метеорологической организации;
• какую роль играют станции, находящиеся в Узбекистане;
• как разрабатывался проект Постановления правительства Узбекистана по адаптации к изменениям климата в Узбекистане.
Девушек приветствовал Генеральный директор Центра, Хабибуллаев Шерзод Хабибуллахужаевич, который поступил на службу из сферы ИТ. Он рассказал, как они работают с оцифрованными базами данных, которые собрали информацию по климату в Узбекистане за более чем 100 лет.
Участницы UniSat узнали как формируют и анализируют данные гидрометеорологической информации, и вносят не только в национальную базу климатических данных, но и работают с международными Big Data.
Было много интересных вопросов от девушек из зала, а также онлайн, от тех, кто не смог присутствовать.
В частности, Нодира Тилляева интересовалась может ли она на летних каникулах пройти практику. Ее интересует возможность дигитализации процессов отдела мониторинга управления загрязнения окружающей среды. Зам.директора Узгидромета, Каримов Ибратжон, с радостью ответил на эту инициативу и пригласил участниц UniSat пройти практику в Центре.
Также девушки побывали на самой высокой точке Ташкента, где на метеостанции установлены датчики и приборы для гидрометеорологического обслуживания различных отраслей экономики Узбекистана.
Участницы узнали как работает гигрометр — прибор для измерения влажности воздуха, метеометры, термометры для измерения температуры воздуха и почвы на разных глубинах, посмотрели как собирают данные и отправляют их на сервер.
Очень жаль, что все были ограничены по времени, но специалисты Узгидромета обещали провести еще одну встречу и больше уделить внимание, вопросам, которые девушки задавали: парниковый эффект, роль спутниковых наблюдений в климатических исследованиях, научная база климатологии в Узбекистане и как женщины и девушки ученые развивают свои навыки в Data Science.