Technovation Girls tashabbusi davom etmoqda
Technovation Girls – qizlar uchun mo‘ljallangan dunyodagi eng katta va ommabop texnologik dastur bo‘lib, u O‘zbekistonda 2016 yilda o‘z faoliyatini boshlagan va loyihaning ilk kunlaridan boshlab mamlakatda texnologik murabbiylikni rivojlantirish uchun qo‘llab-quvvatlab kelinmoqda.
Joriy yilning 20 aprelida biz va Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi bilan amalga oshirayotgan «Ayollarning davlat boshqaruvida ishtirok etishlari va ularning ijtimoiy-iqtisodiy hayotdagi faolliklarini oshirish uchun huquq va imkoniyatlarini kengaytirish» qo‘shma loyihasmiz doirasida O‘zbekistonning to‘rtta tajriba hududida (Andijon, Farg‘ona, Urganch, Nukus shaharlari) axborot texnologiyalari o‘quv dasturlaridan o‘rin olgan “Axborot texnologiyalari” mavzusida onlayn trening o‘tkazilishiga bosh-qosh bo‘ldik.
ZOOM ilovasi yordamida o‘tkazilgan onlayn treningda O‘zbekistonning 4 viloyatidan 45 nafar murabbiy ishtirok etdi. Ular kelajakdagi mashg‘ulotlarda o‘n yoshdan o‘n sakkiz yoshgacha bo‘lgan qizlar jamoalariga ko‘maklashishi ko‘zda tutiladi.
Treningning maqsadi Barqaror rivojlantirish maqsadlari (BRM) yo‘nalishlari bo‘yicha innovasion mobil ilovalar yaratish orqali ta’lim, sog‘liqni saqlash, migratsiya, ishsizlik, tahqirlash, gender tengsizligi, atrof-muhit, turizm va boshqa sohalardagi mavjud muammolarni hal qilishga qaratildi. Ishtirokchilar jamoalarga ajratilib, har bir jamoaga tadbirkorlar, o‘qituvchilar, universitet talabalari va AT mutaxassislari boshchilik qilishdi. Bunda, har bir jamoa taklif qiladigan mobil ilovalar bo‘yicha onlayn maslahatlar berildi.
Axborot texnologiyalari sohasidagi onlayn treninglar COVID-19 davrida murabbiylar uchun muhim ahamiyat kasb etadi, chunki ular karantin paytida kun bo‘yi, asosan, oila davrasida uy ishlari bilan band bo‘lgan xotin-qizlarda o‘zlariga bo‘lgan ishonchni orttirish, texnologik murabbiylik malakalarini takomillashtirga ko‘maklashib, O‘zbekistondagi Technovation Girls dasturini qo‘llab-quvvatlashda davom etadilar.
Mazkur trening Tech4Impact nodavlat tashkiloti tomonidan O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi AT-maktabi, O‘zbekistondagi bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash assosiasiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Innovasion rivojlanish vazirligi qoshidagi ilg‘or texnologiyalar markazi hamkorligi asosida tashkil qilindi va u 2020 yilning 4 mayigacha bo‘lib o‘tadi.

Technovation Girls в Узбекистане 2020
Technovation Girls — это самая большая и самая популярная в мире технологическая программа для девочек, которая была внедрена в Узбекистане в 2016 году и поддерживалась ПРООН с момента ее создания для развития технологического наставничества в стране.
20 апреля наш совместный проект с Министерством по поддержке махалли и семьи по «Расширению прав и возможностей женщин для участия в государственном управлении и социально-экономической жизни» способствовал проведению онлайн-тренингов по ИТ по учебной программе ИТ-технологий в четырех пилотных регионах Узбекистана (Андижан. Фергана, Ургенч, Нукус).
В онлайн-тренинге, проведенном через приложение ZOOM, приняли участие 45 наставников из 4 регионов Узбекистана, которые будут поддерживать команды девушек в возрасте от десяти до восемнадцати лет в будущих тренингах.
Целью тренинга был поиск решений существующих проблем в сфере образования, здравоохранения, миграции, безработицы, травли, гендерного неравенства, окружающей среды, туризма и других путем создания инновационных мобильных приложений в сферах Целей Устойчивого Развития (ЦУР). Участников разделили на команды, и каждая команда была возглавлена профессиональными наставниками — предпринимателями, преподавателями, студентами университетов и ИТ-специалистами, и им была предоставлена онлайн-консультация по предложениям их мобильных приложений.
Все предложенные мобильные приложения были размещены на канале Youtube, а также на местных и международных веб-сайтах программы.
Поскольку Technovation — это конкурс для девушек до 18 лет, большинство проектов созданы для для обучения и приобретения навыков для дальнейшего выбора карьеры в сфере ИТ и установления контактов с наставниками.
Занятия были сосредоточены на расширении возможностей и формировании навыков наставников, участвующих в Technovation, и оказании им помощи в приобретении необходимых знаний в области информационных технологий, а также в содействии наставничеству и продвижению женских ролевых моделей в STEM, укреплении гендерного равенства и расширении прав и возможностей женщин и девочек, обеспечении качественного образования и создать сообщество женщин и девушек в сфере STEM и инноваций.
Онлайн обучение в сфере ИТ играет большую роль для наставников во время COVID-19, так как они вдохновляют женщин и девочек, которые занимаются домашним хозяйством и заботятся о своей семье весь день во время карантина, на обретение уверенности в себе.
Тренинг координировался неправительственной организацией — Tech4Impact при поддержке Союза молодежи Узбекистана, IT-школы имени Мухаммеда аль-Хоразми, Ассоциации поддержки детей и семей Узбекистана, Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития Узбекистан и будет проводиться до 4 мая 2020 года.