ClimateLaunchpad-2020: startdan marragacha yashil biznes g‘oyalari tanlovi
ClimateLaunchpad-2020 yashil startap loyihalarining xalqaro tanlovi O‘zbekistonda ikkinchi marta bo‘lib o‘tdi. “Yashil” texnologiyalar sohasidagi biznes-g‘oyalarning eng yirik xalqaro dasturi 2020 yil 15 iyunda boshlangan, 29 avgustda ClimateLaunchpad Uzbekistan-2020 tanlovining onlayn-finali, 17-18 sentyabrda esa ClimateLaunchpad-2020 ning mintaqaviy finali onlayn rejimida bo‘lib o‘tdi.
Tanlovda ishtirok etish uchun 11 ta jamoa, shu jumladan mintaqaviy jamoalar tanlab olindi, ular tarkibiga «yashil” texnologiyalar» sohasida yorqin, istiqbolli g‘oyalarga ega bo‘lgan iste’dodli mutaxassislar kiritilgan. Jamoalar ClimateLaunchpad-2020-ga Yevropaning ilg‘or startap akseleratori darajasida bilim olish, startaplarning o‘ziga xos xususiyatlari va biznes modellari, investitsiyalarni jalb qilish, qanday qilib startap iqlim o‘zgarishi ta’sirini kamaytirishga yordam berishi mumkinligi haqida bilib olish va natijada, o‘z loyihalarini barqaror biznesga aylantirish uchun tashrif buyurishdi.
ClimateLaunchpad-2020 tanlovi ishining to‘rt oyi ham onlayn tarzda o‘tkazildi, bu Internet-konferentsiya formatida o‘tkaziladigan vebinarlar, chet ellik spikerlar bilan sessiyalar va boshqa tadbirlarni tashkil qilishda ajralmas bo‘lib qolgan Accelerator.uz onlayn akseleratsiya platformasi tufayli amalga oshirildi. Shu vaqt ichida startap jamoalari ko‘p narsalarni bilib olishdi va ko‘p narsalarni o‘rgandilar. Jamoalar Hindistondagi xalqaro mentor Pratap Raju bilan yetti kunlik intensiv onlayn-butkempda, Customer Discovery bo‘yicha (iste’molchilarni o‘rganish) bir qator seminarlarda, Hindiston, Janubi-Sharqiy va Markaziy Osiyo uchun xalqaro ClimateLaunchpad-2020 trenerlari tomonidan o‘tkazilgan vebinarlarda va C.A.T. Science Accelerator 2.0 ilmiy startaplar uchun akselerator bilan birgalikda Mock Sales qo‘shma sessiyasida qatnashdilar. ClimateLaunchpad-2020 mentorlari va trekerlari jamoalarga o‘zlarining loyihalari iqlimga qanday ta’sir qilishini hisoblashda yordam berishdi (Impact Calculation), tajribalarni to‘g‘ri rejalashtirish va gipotezalarni tekshirishni o‘rgatishdi, shuningdek, O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan final va mintaqaviy final uchun taqdimotlar tayyorlash kurslarini o‘tkazdilar. butun dastur ingliz tilida olib boriladi va ingliz tilini bilish tanlov ishtirokchilari uchun zarur ekanligini ta’kidlab o‘tamiz.
29-avgust kuni ClimateLaunchpad-2020 da ishtirok etadigan yetti jamoa o‘z g‘oyalarini O‘zbekistonda o‘tkazilgan finalda namoyish etishdi va ekspertiza komissiyasi uchta eng yaxshi loyihani tanladi. Ular:
Defuse-It: masofadan boshqarish pulti yordamida qishloq xo‘jaligida suvni tozalash filtrlari.
Aral forest: Orol bo‘yini ko‘kalamzorlashtirish uchun kraudfanding platformasi.
UzAdditive: suyuq uglevodorod mahsulotlari uchun qo‘shimchalar va tutun gazlarini tozalash uchun membranalar.
Uchta g‘olib 17 va 18 sentyabr kunlari bo‘lib o‘tgan ClimateLaunchpad-2020 mintaqaviy finaliga yo‘l oldi. O‘zbekiston jamoalari 11 mamlakat jamoalari bilan birgalikda chiqish qildilar: Qozog‘iston, Isroil, Armaniston, Pokiston, Moldova, Ukraina va mintaqaning boshqa mamlakatlari.
__________________________
ClimateLaunchpad-2020 qayta tiklanadigan energiya, barqaror oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish va ekologik texnologiyalar sohasidagi loyihalarni amalga oshirish orqali atrof-muhit va iqlimga salbiy ta’sirini kamaytirishga qaratilgan eng yirik xalqaro yashil texnologiya biznes g‘oyalari tanlovidir. O‘zbekistondagi ClimateLaunchpad-2020 Innovatsion rivojlanish vazirligi ko‘magida Green Business Innovation va Ilg‘or Texnologiyalar Markazi tomonidan o‘tkaziladi.

ClimateLaunchpad-2020: конкурс «зеленых» бизнес-идей, от старта до финала
Международный конкурс «зеленых» стартап-проектов ClimateLaunchpad-2020 состоялся в Узбекистане уже во второй раз. Крупнейшая международная программа бизнес-идей в области «зеленых» технологий стартовала 15 июня 2020 года, онлайн-финал конкурса ClimateLaunchpad Uzbekistan-2020 прошел 29 августа, а региональный финал ClimateLaunchpad 2020 состоялся 17 и 18 сентября в онлайн-режиме.
Для участия в конкурсе было отобрано 11 команд, в том числе региональных, в составе которых — талантливые специалисты с яркими, перспективными идеями в сфере «зеленых технологий». Команды пришли в ClimateLaunchpad-2020, чтобы получить знания уровня крутого европейского стартап-акселератора, узнать об особенностях запуска и бизнес-моделях стартапов, о привлечении инвестиций, о том, как стартап может содействовать снижению последствий изменения климата и, в конечном итоге, преобразовать свои проекты в устойчивый бизнес.
Все четыре месяца работы конкурс ClimateLaunchpad проходил в режиме онлайн, это стало возможным благодаря запущенной онлайн-платформе акселерации Accelerator.uz, оказавшейся незаменимой в организации вебинаров, сессий с отечественными зарубежными спикерами и других мероприятий, проходивших в формате онлайн-конференций. За это время команды стартапов многое узнали и многому научились. Команды участвовали в семидневном интенсивном онлайн-буткемпе с международным тренером из Индии Pratap Raju, в серии семинаров по Customer Discovery (изучению потребителей), в вебинарах, проводимых международными тренерами ClimateLaunchpad для Индии, Юго-Восточной и Центральной Азии, и в совместной сессии Mock Sales с акселератором для научных стартапов C.A.T. Science Accelerator 2.0. Менторы и трекеры ClimateLaunchpad помогли командам просчитать, как их проект будет воздействовать на климат (Impact Calculation), научили правильно планировать эксперименты и проверять гипотезы, а также провели курс подготовки презентаций к финалу в Узбекистане и региональному финалу. Отметим, что вся программа проходит на английском языке, и знание английского для участников конкурса — обязательно.
29 августа семь команд-участников ClimateLaunchpad-2020 презентовали свои идеи на финале в Узбекистане и экспертная комиссия выбрала три лучших проекта. Ими стали:
Три победителя прошли в региональный финал ClimateLaunchpad 2020, который состоялся 17 и 18 сентября. Команды из Узбекистана выступили вместе с командами из 11 стран: Казахстана, Израиля, Армении, Пакистана, Молдовы, Украины и других стран региона.
__________________________
ClimateLaunchpad – крупнейший международный конкурс бизнес-идей в области «зеленых» технологий, нацеленный на снижение негативного воздействия на окружающую среду и климат посредством внедрения проектов в области возобновляемой энергии, устойчивого производства продуктов питания и технологии защиты окружающей среды. ClimateLaunchpad в Узбекистане проводится компанией Green Business Innovation и Центром Передовых Технологий при поддержке Министерства инновационного развития.